Sajber maltretiranje je korišćenje interneta za namjerno nanošenje štete ljudima. Nerijetko se pojedinci, izloženi ovoj vrsti maltretiranja, odlučju za drastične poteze jer ne vide izlaz. Djeca i mladi, kojima je bijeg u virtuelni svijet svakodnevica, teško podnose ovakvu vrstu nasilja, a još teže ga prepoznaju kada je ono u početnom obliku.
Nasuprot fizičkom maltretiranju, elektronski nasilnici mogu da ostanu virtuelni anonimusi, koristeći trenutne mejl naloge, pseudonime u sobama za pričanje, programe ćaskanja, slanje poruka preko telefona i druge internet mogućnosti za prikrivanje identiteta. Djeca i mladi više nisu zaštićeni ni kada dođu u svoj dom, kazala je za RTHN psiholog u Domu zdravlja Herceg Novi, Jelena Pejović.
– Djeci je to lako dostupno i oni odlaze u taj svoj svijet. Roditelji često ili nemaju pristup ili ne znaju koje su sve mogućnosti dostupne u takvom virtuelnom svijetu. Kao što u školi imamo izraženo vršnjačko nasilje, ono se nastavlja i u virtuelnom svijetu jer djeca nastavljaju komunikaciju. Zato su djeca danas izloženija svakom vidu nasilja gdje internet može to itekako da podspješi. Slijede efekat čopora, ne žele da se izdvajaju iako kao individue misle da takav postupak možda i nije ispravan, kazala je Pejović.
Roditelji i djeca moraju imati odnos pun povjerenja jer je uvijek najbolje da dijete iznese problem kući, a ne da bježi od njega, pojašnjava Pejović i savjetuje kako da se roditelji bore sa sajber mobingom.
– Djecu je nemoguće potpuno iskontrolisati, ukoliko sa njima ne postoji dobar odnos. Uvijek se zalažem za sve moguće roditeljske kontrole, jer djeca nekada ne znaju šta čine sebi. Zato su tu roditelji, koji treba da ih upute. Kada djetetu date slobodu, ono mora da zna kakve posljedice snosi. Šta znači kada nešto uradi i na koji način sa tim treba da se nosi. Djecu moramo edukovati, ističe ona
Nedavni slučaj u susjednoj državi, u kojem je dvadesetdvogodišnjak ismijan u potrazi za poslom, što ga navodi na suicid, upućuje na zaključak da sistem djeluje post festum. Psiholog Pejović ističe da je svaki problem rješiv, a pomoć dostupna, samo je treba potražiti, što je žrtvama u tom trenutku teško.
– U ovom konkretnom slučaju, mladić je doživio medijski linč i nije imao kapaciteta da se sa tim izbori, da to istrpi, ali vjerovatno nije imao ni kome da se obrati za pomoć. To su situacije u kojima je ljudska svijest sužena zbog stresa, on se plašio da će biti ismijan ako još nešto uradi. Zato je veoma važno da znaju da imaju kome da se obrate za pomoć. Svaki problem je rješiv, samo treba zatražiti pomoć, pojasnila je Pejović.
U hercegnovskom Domu zdravlja predano rade na formiranju Preventivnog kao i Centra za mlade u kojima bi edukovali djecu i roditelje kako pravilno koristiti prednosti globalne mreže s obzirom na to da živimo u internet eri.