U okviru međunarodnog IPA projekta Crna Gora-Hrvatska-BiH „Flood and fire“ u Konavlima je održana prva od četiri pokazne vježbe u kojoj su učestvovali pripadnici Službi zaštite četiri opštine: Herceg Novog, Ravnog, Konavala i Trebinja.
Kako za RTHN objašnjava menadžer projekta Jovan Subotić iz Opštine Herceg Novi, koja ima ulogu rukovodioca realizacije projekta, sva četiri grada biće domaćini po jedne vježbe.
– Vježba u Konavlima sastojala se iz teorijskog dijela, koji smo imali prilike da čujemo juče, gdje je glavni fokus bio u ustrojstvu vatrogasne službe u Hrvatskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, kao i jedano istraživanje slučaja gašenja šumskog požara. Predavanja su bila opsežna, detaljna i na visokom nivou. Mislim da je značajna stvar za naše vatrogasce, kojih je bilo pet – objašnjava on.
Opština Herceg Novi je u završnoj fazi projekta, mada je realizacija produžena za šest mjeseci zbog poteškoća u dobavljanju opreme za Herceg Novi, Trebinje i Ravno tokom korone.
– Međutim sve teče svojim tokom i zaista smo srećni što smo obnovili saradnju na ovom projektu nakon perioda korone, kada je situacija liberalizovana. Sve četiri opštine za sada odrađuju sjajan posao. Jučerašnji teorijski dio, a mislim i današnji, da će pokazati da su saradnja i razumijevanje među vatrogascima na visokom nivou, kao i razumijevanje za potrebu da se konstantno unapređuju Službe zaštite i spašavanja – kazao je Subotić.
VD starješine Teritorijalne vatro-spasilačke jedinice Trebinje Zdravko Kašiković ističe da je projekat sam po sebi veoma značajan za sve učesnice jer će sve vatrogasne jedinice dobiti adekvatnu opremu.
– Projekat ima drugu suštinu i namjeru. Ovdje smo se svi upoznali, postajemo faktički prijatelji, što ćemo i biti sutra ako dođe do požara. Požari ne poznaju granice, u tim situacijama ne trebaju nam lične karte i pasoši – ističe on.
Prema riječima zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Konavle, Maria Rilovića vježba se sastojala od simulacija gašenja požara u šumi i na objektu, sa ciljem gašenja i pretrage prostorija.
– Vježba je značajna upravo zato što ćemo svi dobiti opremu u vrijednosti od oko 300 hiljada eura, a riječ je o vatrogasnoj opremi i vozilima, što će podići brzinu reakcije u slučaju požara – navodi on.
Projektom i vježbama, kako je objasnio, jača se spremnost vatrogasaca, ali i poboljšava saradnja između Službi, koja do izražaja dolazi u slučajevima većih prekograničnih požara.
Kako navodi voditeljica projekta Opštine Konavle Mariana Čupić Jovanovski, veliki dobitak je nabavka savremene opreme za Službe svih učesnika.
– Smatramo da je jedan od najvećih benefita ovog projekta upravo povezivanje partnera i mogućnost zajedničke reakcije u slučajevima prirodnih katastrofa, za koje znamo da mogu biti prilično razorne i štete je teško sanirati – kazala je ona.
Čupić Jovanovski je podsjetila da Opšina Konavle sa Opštinom Herceg Novi i Trebinjem sarađuje i na realizaciji preojekta „Ćiro 2“, u okviru kojeg je uređena staza kojom je nekad prolazila uskotračna pruga.
Opština Ravno prostire se na preko 320 kilometara kvadratnih, graniči se sa Crnom Gorom i Hrvatskom, a ima veliki prostor prekriven šumama i nalazi se u najugroženijem području kada je riječ o poplavama, kazala je Marija Proleta iz projektnog tima Opštine Ravno.
– Svake godine imamo problema sa poplavama i požarima, tako da će ovaj projekat uveliko doprinijeti zaštiti. Imali smo već dobru saradnju sa vatrogascima iz susjednih opština, jer nam je u tim situacijama pomoć neophodna – navodi ona.
Proleta ističe da će kroz realizaciju projekta reakcija i saradnja u kriznim situacijama biti još brža.
Implementacija projekta započela je 15. avgusta 2020. godine i trebalo je da traje dvije godine, odnosno do 14. avgusta 2022. godine, ali je produžena. Ukupna vrijednost je 1.851.353 eura, od čega je kofinansiranje Evropske unije 1.573.650.05 eura, odnosno 85%.