МЕЂУНАРОДНИ ДАН СИРОМАШНИХ – НАРОДНЕ КУХИЊЕ ПОТРЕБНЕ У СВАКОМ ГРАДУ

Економска ситуација је сваким даном све тежа, социјална политика никад није била важнија и од ње се никад није више очекивало, истиче у саопштењу Марина Медојевић предсједница Фондације и Волонтерског тима Банке хране Црна Горе.

Како истичу, народне кухиње би биле преко потребне у сваком граду као помоћ угроженима.

-Народне кухиње које су формирале градске управе у Подгорици и у још два града од скоро, Будви и Даниловграду, говори да су и локалне заједнице свјесне проблема сиромаштва. Народна кухиња при Митрополији Црногорско приморској са четири огранка у Подгорици, на Цетињу, у Беранама и Бијелом Пољу, су одавно на располагању најсиромашнијима. Двије НВО организовале су Народне кухиње у Никшићу и Бару, због потреба  најугроженијих суграђана.

Дјечији додаци у оваквим околностима, за сву дјецу, и ону чији родитељи не оскудијевају, није рационално рјешење. Потребно је помоћи више, онима који немају да би барем мало смањили  неједнакост у приходима и могућностима дјеце. Половина наших грађана не може да пође ван свог мјеста становања (колико је међу њима дјеце?), ни на недјељу дана,  што нас ставља на налошију позицију на Балкану.

За најављене бонове за намирнице,  страхују многи да ли ће их добити.

Доста људи се не налази ни на једној евиденцији за помоћ, па је никад нису ни добили.

Kорисници страних малих пензија су невидљиви као незапослени који су скинути са евиденције Завода за запошљавање, иако су и даље незапослени, једнородитељске породице у фази развода или које не добијају редовно алиментацију. Kорисници туђе његе и помоћи, ОСИ,  су само неке од  угрожених категорија који се надају овој и осталим врстама помоћи, истичу у саопштењу.

Како објашњавају, поштено је да терет кризе буде пребачен на богате, да би сиромашнији добили радна мјеста и  квалитетну системску подршку. Указали су шта требају бити приоритети државе.

 -Борба против сиромаштва и социјалне искључености.

Барем по један члан из породице мора добити стално запослење. Подржати се морају сви који би се жељели бавити пољопривредом, што представља један од  начина за умањење сиромаштва и умањења проблема недостатка хране и велике увозничке зависности.

Влада мора радити на смањење неједнакости у друштву, то је приоротет.

Доходовна неједнакосте и  неједнакост могућности су реалан проблем.

Смањење броја сиромашних нема алтернативу и укључивање социјално искључених особа,  је обавеза државе.

Мора се наћи ефикасан начин за спречавање настанка нових категорија сиромашних што је скоро свакодневна појава.

Упостављање координираног  система  подршке  људима у ризику од сиромаштва и социјалне искључености,  не смије   чекати ни дана.

Опорезовање имовине и насљедства могло би бити релевантно средство за осигурање једнаких могућности и равномјернију расподјелу богатства. Још када би се одмах усвојио најављени  Закон о поријеклу имовине, средства би извјесно била на располагању за потребе рјешавања проблема сиромаштва наших грађана.

Црна Гора има 58 милионера, али они на своје богатство не плаћају порез. Бројне иницијативе да Влада уведе додатни порез на луксуз  остале су без одговора.Постоје државе у којима богати могу да буду опорезовани чак 60 одсто. Ова држава је позната по веома развијеном систему социјалне заштите гдје се пружа велика подршка родитељима са дјецом, као и подршка у запошљавању.

Kвалитетне социјалне услуге, кључне су за борбу против све веће неједнакости могућности. Влада ово дугује социјално угроженим грађанима, обећали су  да је  ово година Социјане правде, зар не, наводе у саопштењу.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here