Debata na temu „Može li se Crnoj Gori opet desiti Šćepan Mali“ u okviru manifestacije Njegoševi dani održana je u skupštinskoj sali Opštine. Po ugledu na evropske prestonice po prvi put u Herceg Novom maturnatni Srednje mješovite škole „Ivan Goran Kovačić“ su razgovarali na zadatu temu u formi sjednice koju je simbolično otvorio predsjednik Skupštine Opštine, Ivan Otović.
Kako je informisao jedan od mentora, profesor Gojko Đurđević, maturanti su raspravljali na temu koja je postavljena hipotetički a oslonjena je na stvaran istorijski događaj.
– Ona debateru pruža širinu kako da sam osmisli i objasni svoj slučaj. Debata je bila zanimljiva, ako gledamo prema teoriji debate, prevagu bi odnijela opozicija jer je ostvarila osnovni zadatak, a to je pravljenje sukoba, rekao je Đurđević.
U vremenu lažnih vrijednosti samoproklamovanih naučnika,ljekara, istoričara, lingvista, istina kao da polako cijelom čovječanstvu izmiče kontroli, smatra direktorica škole Ljiljana Karanović.
-Meni je drago da su djeca malo promišljala o određenim vrijednostima, određenim istorijskim okolnostima. Ovo je itekako zanimljivo i vrlo složeno Njegoševo dramsko djelo koje je učinicima bilo inspiracija i pokazali su jednu moć priče, debatovanja, argumentovanja. Debata se u komunikologiji smatra jednim od najtežih oblika jer morate imati činjenice i odgovoriti u kratkom roku, jasno i sažeto, istakla je Karanović.
Mladi su svjesni da se mnogo toga promijenilo u odnosu na predstavljeni istorijski trenutak i Njegoševo djelo kojim je zaokružio sjajan književni opus.
-Mi djecu učimo upravo to, da budu samomisleći, da puno čitaju, da razumiju, da im ne možete nametnuti neku vrijednost ako ona to nije, to je ustvari najvažnije u cijeloj priči, navodi je Karanović.
Neophodno je poznavanje istorijskih okolnosti u Crnoj Gori, kao i aktuelnog trenutka, ali i razumijevanje Njegoševe namjere odnosno poruke koju je poslao narednim pokoljenjima, zaključila je Karanović.