Humanitarna modna revija koju su organizovali JPU Naša radost i NVO Ksena, u saradnji sa modnim studiom Aneks, održana je u vrtiću na Savini. Prikupljena sredstva opredjeljena su za žrtve porodičnog nasilja.
Uz mališane iz vrtića, pistom su prošetali i najmlađi članovi VK Bijela, a sve kako bi poslali poruku da niko ne smije ostati neosjetljiv na djecu koja trpe porodično nasilje, zanemarivanje i nemar.
Kako je za RTHN kazala direktorica JPU Naša radost Tamara Živanović, u ovoj ustanovi svake godine organizuju humanitarne akcije u kojima sredstva prikupljaju za određene ugrožene grupacije, a najčešće su to djeca. Ove godine udružili su se sa NVO Ksena, kako bi skrenuli pažnju i podigli svijest građana da su djeca žrtve porodičnog nasilja.

– Zaista je to strašna slika koja se sve češće dešava u našem društvu, tako da smo prepoznali i da su djeca koju srećemo vrtiću žrtve u porodici. Kao profesionalci dolazimo u kontakt sa tom djecom, međutim, moramo biti veoma suptilni kod otkrivanja samog uzroka, gdje postoje određene procedure – navodi ona.
Upravo je to bio razlog saradnje sa NVO Ksena u organizovanju akcije čiji je cilj zaštita djece, kazala je Živanović i dodala da će sva prikupljena sredstva biti uplaćena na račun te organizacije.
Predsjednica NVO Ksena Sanja Crnić priča da nije teško na djeci u vrtiću uočiti da su žrtve porodičnog nasilja, ali da reakcije moraju biti suptilne, a situacija u takvoj porodici podrobno ispitana.

– Korake koje bih preporučila u takvoj situaciji nisi standardna prijava nasilja, jer to može imati velike posledice na djecu. U našem timu postoji psihološkinja koja radi sa djecom žrtvama porodičnog nasilja, tako da to dijete polako otvaramo i pripremamo za prijavu, ukoliko nasilje postoji. Tu treba biti vrlo obazriv i pažljiv, a trebalo bi da sarađujemo svi, odnosno pedijatrijske službe, škole, vrtići, centri bezbjednosti i centri za socijalni rad – ističe ona.
Brojke nisu pravilo i ne pokazuju stvarno stanje, jer na njih utiču različiti faktori, smatra Crnić.
– Ukoliko imamo povećan broj prijava, to ne mora da znači i da imamo više nasilja, već da je došlo do osvješćivanja građana da prijavljuju. Koliki je stvarni broj, plašim se, nije moguće saznati, ali treba se boriti i tražiti načina da se dođe do pravih brojki – kazala je ona.
Crnić ocjenjuje da u Herceg Novom situacija nije alarmantnija nego u drugim gradovima Crne Gore, ali da se grad, zbog dva femicida od 2019. godine nalaz na crnoj listi.
Mališani su na reviji nosili modele i detalje sa prazničnim i motivima anđela, kreirane u modnoj kući Aneks.