Ustavni sud je objavio odluku o ukidanju člana 17 stav jedan Zakona o penzijskom i invalidskom osigiranju, čime se onemogućava odlazak u starosnu penziju muškarcima sa 66 godina i ženama sa 64 godine uz minimum 15 godina staža osiguranja. Odluka, za koju je glasalo četvoro od šest sudija Ustavnog suda, bi trebalo da bude objavljena u Službenom listu Crne Gore, a imaće dalekosežne posljedice.
Nakon promjene vlasti 2020. godine počeli su da se primjenjuju propisi da sudijska funkcija koja je ustavna kategorija prestaje sticanjem uslova za penzionisanje, objasnio je advokat Stevan Lepetić.
-Te sudije to nisu htjele da prihvate i pokretale su postupke pred Upravnim sudom CG a sudije koje su sudile te postupke i konačno usvojile te tužbene zahtjeve su pred Ustavnim sudom paralelno pokrenule postupak kojim su tražile ocjenu ustavnosti i zakonitosti te odredbe koja je sada ukinuta iz člana 17 stav 1 Zakona o PIO, kazao je Lepetić.
Po njegovom mišljenju u ovim postupcima postoji anomalija jer se za upravne sporove koje su pokrenule pojedine sudije nije čekalo mišljenje Ustavnog suda.
-Kada su to sudije uradile one nisu mogle da presude u predmetima u kojima su sudile, npr, Svetlani Vujanović, taj predmet je inicirao postupak pred Ustavnim sudom, već je ta sudija koja je to pokrenula bila dužna da odredi zastoj u tom Upravnom sporu do konačne odluke Ustavnog suda, u odnosu na koju ona tek može donijeti odluku. Ona to nije uradila. I Vrhovni sud CG, vijeće sudija Vrhovnog suda koje je postupalo u tom upravnom sudskom sporu je prenebreglo tu činjenicu, rekao je Lepetić.
Odluka Ustavnog suda će, smatra advokat Lepetić, najviše pogoditi obične građane.
-Ove inicijative su pokrenule sudije, prvo Upravnog suda, tome su se pridruživali čak konferencija sudija, penzionisane i sudije Vrhovnog suda, čak i one sudije koje dan danas sude u Upravnom sudu. Ti ljudi, koji su preokupirani sami sobom i svojim sudijskim funkcijama, oni su zaboravili da u Crnoj Gori 99% ljudi nisu sudije i da ih donekle nije ni briga kad će sudije otići u penziju. Ovo će da pogodi obične ljude, tvrdi Lepetić.
Objašnjava da je pozitivna diskriminacija prisutna u mnogim zakonskim rješenjima drugih država.
-Žene treba da budu zaštićenije, nije to proizvod od juče, to je viševjekovna tekovina borbe, razvoja, emancipacije. Nije slučajno bilo takvo rješenje, takvo rješenje se nalazi u mnogim zakonodavstvima savremenih, modernih evropskih država, na koje takođe ukazuju sudije Tešić i Armenko koji su izdvojili mišljenje a koji su u 40 –im godinama života za razliku od ostalih sudija koji su za ovo glasali a koji su u 60-im, naveo je advokat Lepetić.
Podsjećamo, Ustavni sud je odredio da Vlada u roku od mjesec dostavi Skupštini Crne Gore predlog zakona kojim će pravo na starosnu penziju osiguranika urediti u skladu sa Ustavom.