Novo rješenje za bolnicu Meljine koje je Vlada usvojila na sjednici 8. decembra predstavlja dobar potez i put ka iznalaženju konačnog rješenja po pitanju statusa bolnice, ocjenio je advokat Zoran Lazarević u Novskom jutru RTHN. Kazao je da je zaista optimističan jer su Vlada, ministarstva i svi ostali učesnici procesa, odgovorno i sveobuhvatno prišli riješavanju problema Bolnice.
Kada se uzmu u obzir potezi u procesnom i materijalnom smislu riječi, koje su preduzeli Vlada, pojedina ministarstva, organi državne uprave, ima mjesta optimizmu i vidljiv je zajednički napor da se problem riješi.
– Lično sam optimista iako vidim pravni galimatijas iz kojeg se nije lako pravno izvući, ali čini mi se da se preduzimaju pravi koraci kako bi došlo do konačnog rješenja.
U dokumentu je precizirano, kroz list nepokretnosti, da se radi o imovini bolnice koja je imala privremenu mjeru zabrane korišćenja od 2019. godine, a koja će sada preći u ruke Uprave za katastar i državnu imovinu, po zaključku Vlade od 8. decembra a na osnovu rješenja Višeg suda.
– Pravni osnov nalazi se u članu 52 Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću gdje je navedeno da se posledice ne odnose na eventualno postojanje zabrane korišćenja i upravljanja imovinom, kao što je slučaj sa Bolnicom. Tumačenjem te odluke došli smo do zaključka da je moguće da se upravljanje i korišćenje imovine preda na upravu državi, kazao je Lazarević.
Lazarević pojašnjava da problem treba sagledati sa više aspekata – finansijskog i pravnog u sklopu kojeg se postavljaju dva pitanja ko će upravljati imovinom i konkretno koji državni organ.
– Privremeno rješenje za bolnicu obuhvata odgovore na sva tri ova segmenta. Imamo jasan odgovor direktora FZO Vuka Kadića koji je kazao da će od 1. januara bolnica Meljine u finansijskom smislu biti pokrivena sredstvima Fonda. To je veoma važna stvar jer je država pokazala koliko je svjesna javnog interesa da opstane Bolnica Meljine. Jasno je da će nivo usluge u Bolnici biti povećan i proširen, ali i da će zaposleni morati da imaju uslove rada kao i drugi u sistemu javnog zdravstva. Višestruko su se potrudili Vlada, Zaštitnik imovinsko pravnih interesa, SDT da kroz odredbe Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću pronađu pravni osnov da država Crna Gora upravlja imovinom Bolnice. U potpunosti podržavam ove stavove. Sledeće pitanje je koji će tačno organ da upravlja imovinom jer to što je imovina državna ne znači da je nevažno ko će njom upravljati. Jedini organ je Ministarstvo zdravlja i oni moraju da pozicioniraju bolnicu u okviru sopstvene organizacije i to je problem koji oni moraju da riješe do Nove godine. Dakle, dvije od tri stavke su definisane, a treća je u neku ruku lakša pa je za očekivati da bude završena. Pri tom, već se kalkuliše o troškovima za narednu godinu, tako da je realno da priča bude zaokružena i pravno i finansijski u narednim danima, kazao je Lazarević.
Ističe da je Vlada shvatila poruku građana na protestima i preuzela odgovornost i sa svih aspekata odgovorno prišla rješenju problema.
– Shvatili su da je to pitanje života u ovom gradu, suštinsko, životno pitanje za građane Herceg Novog i sve one koji dolaze u ovaj grad.
Zaključuje da konačnog rješenja za bolnicu ne može biti dok traju sudski procesi, ali ni oni ne mogu da traju godinama, kaže Lazarević, jer će neko morati da procjeni šta se može očekivati od procesa i da preuzme odgovornost za to.
– Kakav stav bude prema tom procesu, tada će se razmišljati o dugoročnom rješenju. Sve to ima i finansijsku stranu koja nije vezana samo za narednu godinu nego i duže, potrebno je procijeniti šta znači ulaganje u bolnicu, obezbjeđivanje.. U ovakvoj situaciji mi ćemo praktično imati bolnicu koja je u sistemu javnog zdravstva, ali to treba ostvariti i na duže staze što opet zavisi od sudskih postupaka.
Podsjećamo, po nalogu Višeg suda stečajni upravnik će predati imovinu bolnice na upravljanje Upravi za katastar i državnu imovinu koj će je potom predati Ministarstvu zdravlja.
Ministarstvo finansija nadležno je da obezbijedi sredstva u budžetu, a potom zaključuje ugovor sa Fondom za zdravstveno osiguranje i tek tada će biti poznato o kolikim sredstvima je riječ i koje usluge će obezbjediti u bolnici.