Kvalitetno obrazovanje za sve: Škole kao pokretačka snaga demokratije

Regionalna konferencija pod nazivom „Škole kao pokretačka snaga demokratije“, organizovana u sklopu zajedničkog projekta Evropske unije i Savjeta Evrope „Kvalitetno obrazovanje za sve“, otvorena je danas u hotelu Lazure u Meljinama.

Dvodnevnu konferenciju otvorila je ministarka prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore Anđela Jakšić Stojanović, koja je poručila da obrazovanje predstavlja osnov svakog društva, a škole igraju ključnu ulogu u oblikovanju budućih generacija, pa time predstavljaju stub demokratije.

 

Anđela Jakšić Stojanović, ministarka prosvjete, nauke i inovacija

– Naša vizija obrazovanja nije samo sticanje znanja, već i osnaživanje mladih da budu kritički mislioci, otvoreni za različite perspektive i sposobni da donose odluke, koje će imati pozitivne efekte po društvo u cjelini. Zato obrazovanje predstavlja proces, koji služi da mlade naučimo vrijednostima poput tolerancije, poštovanja i uvažavanja različitosti, aktivnog učešća u zajednici, odgovornosti, empatiji, etici, jer jedino tako možemo formirati ljude, koji će sutra postati nosioci promjena u našem društvu – navela je ona.

Ministarka Jakšić Stojanović istakla je važnost kreiranja zdravog okruženja za prosvjetne radnike i učenike‚ što uključuje bezbjednost u školskom dvorištu i školama, podršku učenicima sa posebnim obrazovnim potrebama, prevenciju vršnjačkog nasilja i prućanje podrške učenicima, koji se suočavaju sa različitim problemima.

– Kroz osiguranje zdravog okruženja, škole stvaraju osnovu za uspješno učenje i razvoj svakog pojedinca. Uzimajući u obzir ove važne principe, svjesna značaja ove konferencije, ne samo za Crnu Goru, već i za zemlje regiona, pozivam sve aktere u obrazovanju, donosioce odluka, direktore škola, prosvjetne radnike, nastavnike, roditelje, lokalne zajednice, NVO, da zajednički u narednom periodu intenzivno radimo na stvaranju ambijenta u školama, na način da one postanu istinski bastioni demokratije, etike i znanja – poručila je Jakšić Stojanović.

Šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici, Lejla Dervišagić naglasila je saradnju između organizacija Evropske unije i zajednički rad učesnika konferencije, kako bi bio osiguran efektivan, jednak i inkluzivan pristup kvalitetnom obrazovanju za sve.

Lejla Dervišagić, šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici

– Obrazovanje igra ključnu ulogu u njegovanju vrijednosti demokratije, kao i u prevenciji kršenja ljudskih prava. Uloga obrazovnih ustanova nije samo da pripreme mlade za posao i akademski uspjeh, već i za život u kojem aktivno doprinose odbrani i promociji ljudskih prava, demokratije i vladavine prava, da djeluju kao aktivni građani i efektivno učestvuju u kulturi demokratije i da mirno žive zajedno sa drugima u kulturno raznolikom društvima – kazala je ona.

Kako je kazala šefica Odjeljenja u Diviziji za formalno i neformalno obrazovanje, Odsjeka za obrazovanje Savjeta Evrope, Vesna Atanasova, ova konferencija organizovana je nakon duge saradnje i devetogodišnjeg rada na trećoj fazi projekta poboljšanja kvaliteta obrazovanja.

Atanasova je podsjetila na aktivnosti i rezultate u okviru projekta koji je kroz tri faze sprovođen u minulih devet godina i pohvalila napore Crne Gore da iskorijeni korupciju unutar prosvjete i osnivanje Nacionalnog etičkog komiteta.

Vesna Atanasova, šefica Odjeljenja u Diviziji za formalno i nefomalno obrazovanje, Odsjeka za obrazovanje Savjeta Evrope

– Svakoga dana suočavamo se sa novim izazovima. Nažalost, u protekloj godini Evropa se suočava sa nazadovanjem u demokratiji, imamo rat na evropskom kontinentu, radikalizaciju i povećanje govora mržnje. Pored toga, imamo vještačku inteligenciju i sve te mogućnosti, ali nove prijetnje, povećanje nasilja i broja nasilnika u školama. Suočavamo se sa novim trendovima i izazovima, zbog kojih moramo nastaviti da se borimo zajedno i nađemo rješenja za nove prijetnje – naglasila je ona.

Implementacija Referentnog okvira Savjeta Evrope za kompetencije za demokratsku kulturu u državama članicama Savjeta Evrope, uključivanje lokalnih sudionika u školsko planiranje i monitoring, odnosno uloga otvorenih podataka, zatim promovisanje etike u nastavničkoj profesiji: važnost kodeksa ponašanja neke su od tema o kojima se raspravlja na dvodnevnoj konferenciji.

Projekat „Kvalitetno obrazovanje za sve“ dio je zajedničkog programa Evropske unije i Savjeta Evrope „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here