KRAČKOVIĆ: POLOŽAJ NOVINARA SVE UGROŽENIJI

Povodom Svjetskog dan slobode medija iz Sindikata medija Crne Gore ocijenili su da je stanje slobode medija u državi, koje je i do sada generalno bilo slabo, dodatno ugroženo zbog toga što se medijski radnici posljednjih mjeseci suočavaju s nizom napada, dok je ekonomsko-socijalni status velikog broja zaposlenih i dalje loš, a primanja ispod nivoa državnog prosjeka.

Loše stanje slobode medija u Crnoj Gori komplikuje i epidemija koronavirusa koja je dodatno srozala ekonomsko-socijalni položaj dijela medijskih radnika, ocjenio je potpredsjednik Sindikata medija Radomir Kračković:

-Po svim istraživanjima Sindikata medija iz prethodnih godina jasno je da najveći broj novinara prima platu ispod državnog prosjeka. Posebnmo je teško u pojedinim lokalnim javnim emiterima naročito na sjeveru, gdje nekima prijeti stečaj, ali i na jugu gdje je primjer Radio Ulcinj. Kolege iz tog medija nisu primili zarade tokom ove godine. Sve to pokazuje da je potrebna jedna odlučna akcija države, koju mi tražimo već godinama, kako bi se sredilo stanje u lokalnim javnim emiterima. Opština kao njihovi osnivači moraju da obezbijede održivo finansiranje, ali i da se preko izmjene načina izbora Savjeta  omogući urednička nezavisnost.

Sindikat medija zatražio je od državnih institucija da izmjenama praksi i zakona doprinesu poboljšanju položaja medijskih radnika.

-Sindikat medija zatražio je od Vlade da se pooštre kazne za napade na novinare prije svega kroz izmjene krivičnog zakonika. Tražili smo i od policije da posebnu pažnju obrati na novinare kada izvještavaju sa rizičnih skupova kojih je bilo u prethodnom periodu, a sigurno će ih biti i u budućnosti. Da na licu mjesta zaštiti novinare od bilo kakavog pokušaja napada, omalovažavanja ili šikaniranja, dodao je Kračković.   

U crnogorskim medijima prisutni su i brojni drugi problemi kao što su: ograničavanje rada i loš status fotoreportera, nezadovoljavajući nivo samoregulacije u medijima, razni pritisci i nedozvoljeni uticaji na rad medija i novinara, cenzura i samocenzura, rast broja dezinformacija i lažnih vijesti. Iz Sindikata medija ističu da Solidarnost medijske zajednice, na koju pozivaju godinama, možda zvuči kao floskula ali bez nje teško da može doći do boljih dana za sve, ili makar većinu, medijskih radnika u našoj zemlji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here