Ковачевић се нада да ће План реструктурирања бити усвојен

Зоран Ковачевић, извршни директор Института Игало

Извршни директор Института „Др Симо Милошевић“, Зоран Ковачевић предсједаваће сутрашњом ванредном сједницом Скупштине акционара а очекује да ће се власници капитала договорити и усвојити План реструктурирања на којем су заједно радили Влада Црне Горе и Универзитет Црне Горе.

-То је одлучујући али још један корак у поступку спашавања Института Игало. Као извршни директор очекујем да се План усвоји на начин да се  власници договоре. На који начин ће се они договорити то је нешто на шта ми у менаџменту Института не можемо да имамо утицај, али се надамо да ће тај План реструктурирања бити усвојен на начин да обезбиједи Институту даље пословање, казао је за РТХН Ковачевић.

Подсјетио је да су велике активности током 2024. биле да се нађе законско рјешење за помоћ Институту.

-У том контексту Влада Црне Горе је показала велико интересовање и ангажовање свих њених учесника да се дође до овог предлога рјешења. Ја сам по Пословнику и Статуту предсједавајући на сутрашњој сједници али не могу да утичем како ће одлучивати власници о предложеном Плану реструктурирања. Заостала дуговања су толико велика, да, уколико се она не ријеше, стечај у Институту је врло извјестан, рекао је Ковачевић.

Рјешење које би значило стечај било би, како је рекао, најгоре за запослене Института.

-Они би остали без запослења а велика би пријетња била генерално по губитак струке по којој је Институт препознат, не само у Црној Гори већ и шире у региону и на међународном тржишту. То кажем зато што сам готово сигуран да би сви стручни људи који би да се деси стечај у Институту, вјероватно потражили рјешења за своју струку и егзистенцију на неком другом мјесту. Не би чекали у фирми која је у стечају, казао је Ковачевић.

Значај Института у цијелом здравственом систему Црне Горе је оно што је Влада Црне Горе у овом мандату препознала као примарни разлог за спас Института.

-Дефинитивно Црна Гора нема  друго рјешење у поступку рехабилитације њених пацијената за оно што добијају у Институту Игало. Свједоци смо да и грађани Херцег Новог, осим што је Институт многима послодавац,  често користе услуге наше установе. Увођење стечаја би било баш лоше и надамо се да се то неће десити, оцијенио је Ковачевић и закључио да Херцег Нови иако има дугу туристичку традицију нема пуно ствари по којима има тако јаку диферентну предност као што је то Инстутут Игало и услуге које пружа, поготово у контексту продужења туристичке сезоне.

-Оно што се ја надам то је да ће се власници стварно договорити јер је то у коначном и њихов интерес. Ни њихов интерсе није да имовина са којом располажу а која није мала, оде у стечај.  Све наде полажемо у сутрашњи дан, да су се власници договорили да када дођу на Скупштину акционара да ће тај договор и показати кроз гласање и да ће Институт наставити још боље него што је то било у претходном транзиционом периоду, рекао је Ковачевић.

Скупштина акционара заказана је за сутра (9. јануар), са почетком у 12 сати. Како је наведено на сајту Института, предложена је допуна дневног реда, који је иницијално имао само једну тачку, усвајање Плана реструктурирања, са још двије тачке: усвајање одлука о повећању акционарског капитала и о емисији акција са правом прече куповине постојећим акционарима Института Игало.

Одлуке се доносе двотрећинском већином.

Држава посједује највећи удио у капиталу Института са 56,47%, „Виле Оливе“ Жарка Ракчевића 27,43%, док је остатак капитала у власништву различитих малих акционара.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here