Kordić sa Odborom Privredne komore: Kroz saradnju do boljeg turističkog proizvoda

Izazovi i potencijali crnogorskog turizma bile su teme sjednice Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva u Privrednoj komori, kojoj je prisustvovala i ministarka turizma Simonida Kordić. U radu sjednice, koju je vodio predsjednik OU Ranko Jovović, pored privrednika, učestvovali su potpredsjednik PKCG Nikola Vujović, državni sekretari Petar Drašković i Vuk Žižić, predstavnici Nacionalne i lokalnih turističkih organizacija, saopšteno je iz Privredne komore.

Kako je u uvodom izlaganju poručila Kordić, sjednica je prilika da se otvoreno razgovara o izazovima i mogućnostima, sa jasnim ciljem da se turizam podigne na viši nivo kroz kreiranje još boljeg i konkurentnijeg turističkog proizvoda.

– Moramo se fokusirati na diversifikaciju, smanjenje sezonalnosti i kreiranje proizvoda koji će privlačiti turiste tokom cijele godine. Samo tako možemo osigurati stabilnost i razvoj, ne samo u turizmu, već i u široj privredi Crne Gore – navela je ona.

Privrednici su kao glavne izazove na kojima treba raditi istakli slabu aviopovezanost, lošu putnu infrastrukturu, te nedostatak radne snage.

Uz saglasnost da je riječ o problemima sa kojima se CG suočava iz godine u godinu, Kordić je predstavnike turističke privrede pozvala da budu aktivni učesnici u pronalasku optimalnih rješenja na kojima ministarstvo na čijem je čelu intenzivno radi.

– Naša misija je jasna: turizam jeste jedan od ključnih stubova razvoja Crne Gore i mora da bude tretiran na taj način. Ali to možemo postići samo zajedno – vi, kao predstavnici privrede, i mi, kao kreatori politika i donosioci odluka. Svaka sugestija i svaka ideja koja dolazi od vas je dragocjena – kazala je Kordić.

Predsjednik Jovović je istakao da su turistički aranžmani za narednu godinu već ugovoreni uz cijenu koja uključuje PDV sa nižom stopom od sedam odsto te da, zbog štete koju će turizam pretrpjeti usljed njenog naknadnog povećanja, predlaže da se u ime Odbora pozove na amandmansko djelovanje u Skupštini Crne Gore, kako bi se zadržala niža stopa PDV od sedam odsto.

Privrednici su jednoglasnog stava da će navedeno povećanje PDV-a imati dugoročne negativne posljedice za poslovanje turističkih kompanija, uz objašnjenje da cijene u crnogorskom turizmu nemaju prostora za povećanje, s obzirom na to da, kako tvrde, okruženje nudi sve više za manje novca.

Privrednici su izrazili bojazan da će povećanje PDV-a ugroziti konkurentnost i imati negativne posljedice po turizam, a bilo je riječi i o izmjeni zakonskih rješenja koja se tiču turističkih organizacija.

Porezi i fiskalno opterećenje predstavljaju veliki izazov za ugostitelje, ukazali su privrednici.

Povećanje PDV-a sa 7% na 21% ozbiljno je ugrozilo poslovanje, smanjilo njihovu profitabilnost i konkurentnost, što ih stavlja u lošiji položaj u odnosu na regionalne destinacije poput Hrvatske i Albanije. Takođe su naglasili problem sive ekonomije i nelojalne konkurencije koji dodatno otežavaju poslovanje ozbiljnih ugostitelja i hotelijera. Dok veći hoteli uredno plaćaju poreze, manji objekti često izbjegavaju fiskalne obaveze, što narušava tržišnu ravnotežu.

Ministarka Kordić je kazala da će negativni efekti povećanja PDV-a donekle biti kompenzovani umanjenjem opterećenja zarada zaposlenih.

Izvor i foto: Privredna komora Crne Gore

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here