Концерт „Музика у музеју“ – времеполов у ренесансу и барок

Концертом под називом „Музика у музеју“, руски умјетници Марина Белова и Иван Великанов уз пратњу троје младих музичара, припредили су публици у Музичкој школи Херцег Нови својеврсни времеплов, свирајући средњовјековне инструменте теорбу и корнет.

Корнет је дувачки инструмент направљен од дрвета, али са писком од воловог рог, објашњава за РТХН Великанов. Звук тог инстумента, који је открио захваљујући оцу, љубитељу ране и класичне музике, подсјећа га на људски глас, што га је заправо и привукло.

Иван Великанов, музичар

– Овај инструмент је нестао у 18. вијеку, али је поново оживио крајем 20. захваљујући неким врло занимљивим људима, пионирима у прављењу корнета и његовом свирању у Европи и Сједињеним државама – наводи он.

Великанов долази из музичке породице, завршио је Московски конзерваторијум као композитор и диригент опере и симфонијског оркестра, а привлаче га разне епохе у историји музике.

– Дуго сам радио у кући опере, тако да сам живео различите животе у музици и заувијек у музици, али различитих жанрова и епоха. Свирао сам средњевјековну музику на различитим инструментима, попут раног органа који ми је овдје, као и органето, затим музику ренесансе, барока, којег сам свирао на корнету или на чембалу. Савремену музику углавном диригујем, али и компонујем, тако да је то готово хиљаду година музике – истакао је Великанов.

Теорба је, како објашњава Марина Белова, жичани инструмент из породице лаута, настао у 15. или 16. вијеку за потребе оперског оркестра.

Марина Белова, музичарка

– Овај инструмент није мој примарни. Почела сам студије на клавиру, као и на класичној гитари. Једном приликом сам чула једну студенткињу на Московском конзерваторијуму како свира теорбу, а онда сам упознала професора који ми је помогао да опробам и јако ми се допало па сам одлучила да набавим тај инструмент који подјећа на лауту, јер не свирам само теорбу, већ и све остале врсте лаута – наводи она.

Белова је одушевљена публиком која је, како истиче, била веома топла, а посебно јој се свидјело што је било јако пуно дјеце, која су имала прилике да чују ове занимљиве инструменте.

– За мене је веома важно да дјеца слушају ову врсту музике. Оваква едукација, коју имамо кроз античку музику веома је значајна за наше животе, посебно  за публику која се интересује за античку музику и ове инструменте – казала је она.

Великанов је уз корнет, наступио и на чембалу, врло ријетком инструменту који представља претечу клавира. Уз његов, донешен из Москве, у Црној Гори сада постоје два таква инструмента, од којих се други налази у Музичком центру у Подгорици.

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере