Na sjedinici Komisije za rješavanje statusa Instituta Igalo, kojom je predsjedavao potpredsjednik Vlade za rad, obrazovanje, zdravstvo i socijalna pitanja Srđan Pavićević, razmatran je sistematizovani izvještaj menadžmenta o organizaciji u ovoj zdravstvenoj ustanovi, njenim resursima, finansijskim parametrima i rizicima. Članovi komisije razgovarali su i o tekućim likvidnostima, odnosno zaradama zaposlenih, kao i o cijenama prema Fondu za zdravstveno osiguranje.
Menadžment Instituta, kako za RTHN priča izvršni direktor Zoran Kovačević, predao je Komisiji analizu mogućnosti, odnosno predloga za izlazak iz aktuelne situacije.

– Komisija se ozbiljnim pristupom kroz ovaj dokument upoznala sa stanjem u Institutu i odlučila da se već danas dostave imena članova operativnog tima ispred učesnika u jučerašnjem radu Komisije, koji će odmah krenuti sa radom operacionalizacije materijala i zaključaka po materijalima koje smo razmatrali – navodi on.
Jedna od najaktuelnijh tema sastanka bila je blokada računa, odnosno likvidnost preduzeća, koja je predstavljena kroz analizu rizika poslovanja, a koja je, kako objašnjava Kovačević, ugrožena po nekoliko aspekata, što koči isplatu zarada zaposlenima i nabavku potrebnih roba i materijala za normalno funkcionisanje ustanove.
– Odnosi se na tužbu Jugobanke AD u stečaju, koja, nažalost iako postoji dogovor između dvije države, predstavlja izvršenje prema Institutu kao povjeriocu, te je po tom osnovu blokiran račun. Značajan iznos blokade računa imamo po osnovu tužbi zaposlenih na osnovu različito zaračunatih koeficijenata u odnosu na Kolektivni ugovor u javnom zdravstvu – priča Kovačević.
Uprkos tome, dobavljači dostavljaju robu na određeno vrijeme, a sigurnost u isplati dugovanja uliva uključenost Vlade Crne Gore u rješavanje problema Instituta, dok zaposleni za sada pokazuju strpljenje u kontekstu isplate zaostalih zarada.
Vlada Crne Gore na sjednici na kojoj je formirana Komisija, dala i odobrenje za uvećanje cijena usluga Instituta prema Fondu zdravstva u visini od 10%, a koje su u primjeni od 5. februara.
– Istini za volju to povećanje je značajno manje od onog koje je Institut tražio, iz razloga što su troškovi koje imamo pri realizaciji tog programa veći. To smo kroz izvještaj koji smo dostavili Komisiji jasno prikazali kroz ekonomske parametre, gdje se nalazi prelomna tačka rentabilnosti, odnosno nivo troškova koje Institut ima prilikom realizacije takvih programa i koji je nivo prihoda koje ostvarujemo po tom osnovu, tako da se nadamo da će u budućnosti i ta vrsta argumenata sa strane Instituta biti ozbiljnije razmatrana – kazao je Kovačević.