KOLO NEĆE „ZASTATI“ POTVRDILI KONCERTOM „GRADU U ČAST“ KUD „SLOGA“ I PRIJATELJI

Do dozvoljenog broja posjetilaca ispunjeno gledalište Dvorane “Park”, skoro 200 učesnika koncerta „Gradu u čast“, koji je KUD “Sloga” sa prijateljima priredila u okviru programa posvećenih Danu grada, i topli dugi aplauzi kao podrška igračkom i pjevačkom umijeću i tradiciji. To bi u najkraćem bila ocjena sinoćnjeg koncerta na kome su, uz članove đenovičke “Sloge”, nastupili njihovi prijatelji iz KUD „Mijat Mašković“ i Ženske pjevačke grupe „Đude“ iz Kolašina, Folklornog ansambla  „Nikola Đurković“ iz Kotora i klape „Primorkinje“ iz Budve. Podršku organizaciji koncerta pružili su Opština Herceg Novi i JUK Herceg fest.

Nakon koncerta Željka Moskov, umjetnički rukovodilac KUD “Sloga” za RT Herceg Novi istakla je da je srećna što se poslije dvije godine desio lijep koncert i susret sa dva ansambla i dvije pjevačke grupe koje su pripremile program potpuno različit od onoga što smo  do sada gledali.

-Gledali smo praktično potpuno izvornu igru iz Morače koja do sada ovdje nije prikazana. Izveli su je članovi KUD “Mijat Mašković” iz Kolašina, a oni do sada na ovoj teritoriji nisu gostovali. Oni u  ansamblu imaju pjevačku grupu koja je takođe izvela izvorne pjesme. Prvi put smo ugostili i Žensku pjevačku klapu “Primorkinje” iz Budve. Potpuno sam zadovoljna zato što nam se svima dogodilo nešto lijepo. Konačno smo imali priliku da prezentujemo što njegujemo, a to je tradicija i da se družimo, to su utisci svih nas. Druženje je jedan od glavnih ciljeva jer folklor se živi, prije scene, na njoj i poslije nastupa.

Moskov je podsjetila da je razmjena iskustava i svako gostovanje poslije koga slijedi uzvratna posjeta nezamjenljivo, a kao pažnje vrijedan istakla je podatak da je “Sloga” kroz koncerte „Gradu u čast“ minulih godina ugostila oko dvadeset ansambala, ali je i sama realizovala toliko gostovanja.

-I uvijek su utisci fantastični, prelijepa druženja koja ostaju za cijeli život, kaže Moskov.

U decembru je planiran odlazak veterana „Sloge“ na festival na Zlatiboru, otvoren je poziv za gostovanje u Makedoniji, a sve vodi do naredne godine u kojoj će “Sloga” proslaviti 85 godina postojanja.

– Imamo lijepu ekipu djece sa kojom još treba raditi, ali koja može da iznese i tu vrstu programa. To je nešto što nas očekuje u bliskoj budućnosti, a sve ostalo ćemo vidjeti. Planirali smo dosta, a da li će se i ostvariti, zavisiće od ukupne situacije, objasnila je  Moskov.

Davor Sedlarović, umjetnički rukovodilac KUD “Mijat Mašković” podijelio je sa nama odlične utiske o koncertu apostrofirajući značaj susreta poslije dvije godine pauze koju je diktiralo vrijeme korone.

– Nedostajala nam je ova energija i mislim da je ovo pravi potez organizatora i možda u pravi čas, pred neko novo „zaključavanje“, komentarisao je Sedlarović nakon prvog igranja u Herceg Novom.

– Saradnja sa “Slogom” je počela na obostrano zadovoljstvo. Izuzetno smo zahvalni na pozivu naročito što nam to otvara nove oblike saradnje. Kao što je poznato, mi se bavimo naučno-istraživačkim radom na polju plesno muzičkog naslijeđa, dakle izučavamo stare igre i pjesme. Vidi se dobar prostor za istraživanje i saradnju na tom polju. Koristim priliku da se Željki i cijeloj ekipi zahvalim na ogromnom gostoprimstvu, a mi ćemo nastojati da se u dogledno vrijeme revanširamo pozivom da “Sloga” dođe u Kolašin koji, premda ima sve manje stanovnika, ima  izuzetno bogatu kulturno-umjetničku tradiciju.

-KUD “Mijat Mašković” jedan je od simbola Kolašina. Mi smo jedino društvo u Crnoj Gori čije su igre zaštićene kao nematerijalno kulturno dobro, što je rezultat naučno-istraživačkog rada. To vam dovoljno govori o odnosu Kolašinaca i Kolašinki prema KUD-u. To je više stanje duha. Folkloraši su poznati u ovom gradu, naši koncerti su toliko posjećeni da nam je sala postala mala, ispričao nam je Sedlarović.

Posebnu pažnju i u razgovoru posvetili smo  koreografiji „Ljubavne djevojačke mađije“.

– Djevojka pokušava da zavede momka kroz jednu bajalicu. Scenski su uklopljene igre i pjesme iz Rovaca, Morače pa čak i jednog dijela Vasojevića, a trudili smo se da u tom kratkom vremenu prikažemo što više plesno muzičkog naslijeđa. Tu nema muzike, jer crnogorske narodne igre nikada nisu izvođene uz instrumentalnu muziku. Glavna nam je pjesma i riječ. Ovakve koreografije se kod nas, nažalost, ne prikazuju često. Ta različitost je jedna od stavki po kojoj se naše društvo prepoznaje i zbog kojeg su nas domaćini pozvali da gostujemo, rekao je Sedlarović.

Predrag Šušić – umjetnički rukovodilac, koreograf i osnivač Folklornog ansambla „Nikola Đurković“ iz Kotora ali i  autor knjige “Da nam kolo ne zastane: Tradicionalne igre i plesovi Boke Kotorske u društvu i kulturi od XIX do XXI vijeka” koja je nedavno predstavljena u Herceg Novom, kaže da se baš kroz ovaj naslov otkriva pokušaj svih filkloraša – pokušaj očuvanja nematerijalnog kulturnog dobra u segmentu narodnih igara.

-Nažalost, svjedoci smo da živa, lokalna tradicija gotovo i da ne postoji, a ona se u Boki bazira na izuzetno bogatoj i raznovrsnoj muzičkoj istoriji. Bokelji su uvijek više voljeli da pjevaju, nego da igraju, pa je i to jedan od razloga zbog kojeg kod nas imamo mnogo više tragova muzičke, nego igračke tradicije.

– Izučavanje i revitalizacija tradicionalnih igara i pjesama Boke Kotorske u okviru različitih etno-kampova, kao što je to slučaj sa kampovima u Kolašinu i Petrovcu, dobar je način da se svima ukaže na originalnost nekadašnjeg plesnog stila i taj prilično zapostavljeni dio bokeljskog nasljeđa, rekao je Šušić.

Tome je, između ostalog, doprinio i sinoćnji koncert, pouzdano svjedočeći, zahvaljujući mladima i na sceni i u publici da kolo neće zastati, ali i da folklorni ansambli u svakom smislu zaslužuju kontinuiranu i snažnu podršku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here