Novčanu kaznu, koju je izrekao Sud za prekršaje, moguće je zamijeniti zatvorskom, ukoliko se steknu uslovi. U tom slučaju dan zatvora tretira kao 25 eura iznosa novčane kazne, obrazložio je komandir Centra bezbjednosti Herceg Novi Dejan Ostojić gostujući u emisiji Novsko popodne.
– To je nadležnost Suda za prekrsaje. Oni shodno protoku vremna, zakonskim regulativama određuju kad je to vrijeme kad oni preinačuju novčanu u zatvorsku kaznu. Kad se preinači u zatvorsku kaznu, ona je konačna i u skladu sa zakonskim regulativama stupa na pravosnažnost – objašnjava on.
Građani kojima je novčana kazna preinačena u zatvorsku, tu kaznu ne služe sa izvršiocima teških krivičnih djela, već u posebnom djelu Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.
– Građanin može sam da se javi u Upravu za izvršenje krivičnih sankcija, to je u Spužu, nekada se zvalo ZIKS, sada je to UIKS. Uprava za izvršenje krivičnih sankcija je podjeljena na sektor za kratke i sektor za duže kazne. Oduđenici do 6 mjeseci kazne, služe odvojeno od onih čije su kazne zatvora preko šest mjeseci – navodi Ostojić.
Kod određenih krivičnih djela izriče se isključivo zatvorska kazna, koju je nemoguće preinačiti u novčanu.
– Široka je ta kaznena politika, može da predvidi iskljucivo kaznu zatvora. Uzežu za primjer saobraćaj. Zakon o bezbjednosti saobraćaja je jasan. Za lice koje je zatečeno da uprava putničkim motornim vozilom sa koncentracijom alkohola u krvi preko 2, isključivo je definisana kazna zatvora. Tu postoji kaznena politika gdje može zbog nekog socijalnog momenta, zbog porodicne situacije biti propisana novčana kazna. Ali zakon jevrlo jasan, isključivo kazna zatvora i to ne može da se promjeni – ističe Ostojić.
Za prekršaje poput saobraćajnih, narušavanja javnog reda i mira, fizičkog napada, široka je kaznena politika, te Sud za prekršaje počinioca može kazniti i novčano i zatvorskom kaznom, u zavisnosti od težine prekršaja.