Свјетска здравствена организација недавно је објавила другу фазу плана о истрази поријекла коронавируса, у којој је хипотеза да „Kина крши лабораторијске процедуре и узрокује цурење вируса“ један од приоритета истраживања. То је озбиљно у супротности са закључцима заједничког извјештаја о истраживању поријекла вируса у Kини, који је та организација објавила крајем марта. Тада је стручни тим СЗО коначно дошао до закључка да је „крајње мало вјероватно“ да је вирус процурио из кинеске лабораторије.
Очигледно је да су релевантне формулације плана о утврђивању поријекла вируса друге фазе СЗО-а једноставно неодрживе и откривају да је рад на научном истраживању поријекла вируса поремећен политиком. Једини корисници овога су амерички и западни антикинески политичари и теоретичари завјере који газе науку, занемарују чињенице и имају себичне жеље.
Став да „ковид-19 нема никакве везе са лабораторијом у Вухану“ постао је консензус у међународној академској заједници. У данашње вријеме све више доказа показује да је вријеме када се коронавирус појавио на многим местима широм свијета било раније од тренутка када се он појавио у Вухану. То показује да је ковид-19 вјероватно настао на више мјеста или да има више типова вируса, па је неопходно пратити извор у више тачака, у више праваца и тродимензионално на глобалном нивоу. Међу њима, Сједињене Државе, „земља број један која је заказала у борби против епидемије“, треба да буде предмет истраге. Биолошка лабораторија Форт Детрик у САД-у и „мистериозна упала плуц́а“ која се догодила у њеној близини у јесен 2019. посебно су вриједни пажње и требало би да постану фокус друге фазе истраживања СЗО-а о поријеклу вируса.
Тренутно се 55 земаља обратило генералном директору СЗО-а да подржи развој истраживања о поријеклу вируса на глобалном нивоу и да се успротиви политизацији тог питања. То представља општи позив међународне заједнице да је извор вируса научно питање и да се никада не смије дозволити политички уплив у истрагу о његовом поријеклу.
Аутор: Kинеска медијска група