КАТИЋ: ТОЛЕРАНЦИЈА, СУЖИВОТ И АНТИФАШИСТИЧКА БОРБА СУ НАСЛИЈЕЂЕ ПАЛИХ ХЕРОЈА

Делегација Oпштине Херцег Нови на челу са предсједником Стеваном Катићем положила је вијенац на спомен обиљежје у Дубцима, поводом 79 година од страдања бораца Народноослободилачког рата Васа Камилића, Тома Вујичића, Ђура и Јова Дабовића, Кирила и Стева Цвјетковића, које су 5. августа 1942. године стријељали италијански окупатори.

Вијенце су положили и потомци породица настрадалих хероја Нора Камилић и Милица Ћетковић (Дабовић).

Према ријечима предсједника Катића, стријељањем народних хероја окупатори су покушали да затру слободарски дух који је свако од њих носио у себи.

– Урадили су то како би на силу промијенили границе и људе на овим просторима, са тежњом да од нас и наше земље успоставе протекторат одан италијанској фашистичкој власти. Колико су били у криву и колико је таква политика била погрешна, између осталог, говори и данашњи скуп – овдје смо ми, потомци и сународници палих бораца, уздигнутог чела, чистог образа и срца пуног поноса – поручио је он.

Пркос који су Баошићани показали сасвим јасно указује, и сада након готово 80 година, ко су и какви су били – ти храбри, млади људи, који су били спремни узети пушке у руке и пружити отпор далеко надмоћнијој сили, истиче Катић и додаје да та сила није штедила наше војнике, наше цивиле, наше младе. У таквом несразмјерном односу сваки вид отпора је непроцијењив, а сваки метак испаљен према нашим прецима пуцањ је у слободу и право на самоодређење.

– Историја нам је показала да је таквих пуцњева било много, не само овдје, већ широм Балкана и Европе. Сви ти пуцњи наталожени су на савјести агресора каљајући му име, урезујући се у историју човјечанства по нечовјечним и нехуманим дјелима које су чинили у окупираним земљама. За разлику од њих, ми на наше пале борце можемо и морамо бити поносни – казао је Катић.

Предсједник Општине захвалио је свима који годинама обиљежавају овај датум, јер поштовањем које исказују, како је казао, од заборава чувају не само имена палих хероја, већ и њихово наслијеђе – толеранцију, суживот и антифашистичку борбу.

На погибију шесторице родољуба подсјетио је и предсједник Мјесне заједнице Баошићи Ђуро Цвјетковић. Он је казао да је њихова жртва доказ да у генима носимо национално достојанство и патриотизам.

– Овај дан се у Баошиће са поносом обиљежава. Сваки Баошићанин воли посјетити ово мјесто, јер одише посебношћу, нарочито знајући коме је и зашто споменик подигнут. Без обзира што године пролазе, сјећања на њих не блиједе. Надам се да никада неће изблиједити, јер њихова дјела и њихови, на жалост, крати али достојанствени животи оставили су задатак нашем мјесту и њиховим породицама, да их заувијек памтимо, што неће бити тешко – поручио је Цвјетковић.

Кроз приче о палим борцима млађим нараштајима биће пренесена осјећања, као што су их и старије генерације годинама преносиле, закључио је Цвјетковић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here