ЈЕДРЕЊЕ: ЈУЛИЈАН ХОФМАН, МИХАЛ КРАСОДОМСКИ И МАРИЛЕНА МАКРИ ЗЛАТНИ У ТИВТУ

Европско првенство у олимпијским класама за једриличаре до 21 године, које је организована у Тивту у ували Траште, током шест дана великих борби, како са временских условима, тако и на регатном пољу, након осам регата у класи ILCA 7 (једриличари), односно девет у класи ILCA 6 (једриличарке), донијело је нове шампионе Старог континента у олимпијским класама.

Како саопштавају организатори из тиватског ЈК Делфин, златну медаљу приграбио је Јулијан Хофман из Њемачке, Леополдо Барето Хашке из Шпанија је освојио сребрно одличје, док је Гутијер Верхулс донио бронзану медаљу за Швајцарску. Поменути момци су освојили медаље и у отвореном дијелу такмичења.

Углед региона су најбоље одбранили Бруно Гашпић из Хрватске, Илија Марковић из Црне Горе и Божидар Голубић, који су у пакленој конкуренцији момака који сањају мјесто на Олимпијским играма у Паризу, стигли до златне групе, а на крају, Бруно Гашпић је био шести, Илија Марковић 27. а Божидар Голубић 37.

Посљедњег дана квалификација Никола Бањац из Србије остао је без мјеста у златној групи, али није одустао од борбе, па је на крају освојио друго мјесто у сребрној групи, односно 43. у генералном пласману. Антун Томашевић из Хрватске је завршио на 59. мјесту, Антонио Марендић из Хрватске на 63. мјесту, Марко Петковић из Србије на 73. Данило Бешић на 74, док је Стефан Анђелић заузео 75. мјесто.

У конкуренцији једриличара до 19 година у класи ILCA 7, златну медаљу је освојио Михал Красодомски из Пољске, сребрну медаљу је освојио Томас Флашон из Францускe, док је Тиодор Мидлтон из Норвешке, освојио бронзану медаљу.

Момци из региона су у овој категорији заузели: Антун Томашевић из Хрватске 20. мјесто, Антонио Марендић 24. Данило Бешић из Србије 37. мјесто, док је Стефан Анђелић из Црне Горе на 38. мјесту.

У конкуренцији једриличарки у класи ILCA 6, златну медаљу је освојила Марилена Макри са Кипра, која је обезбиједила мјесто на Олимпијским играма у Јапану. Сребрну медаљу је освојила Кјара Бенини Флоријани из Италије, док је бронзано одличје припало Алесији Паланти из Чешка.

Од дјевојака из региона, Урсула Балаш из Хрватске је освојила 23. место, Кристина Боја из Србије је на коти 32, Карла де Карина из Хрватске на коти 43, Ана Јовановић из Србије је 45, Јана Јакшић из Црне Горе је 46. а Ања Лучић из Црне Горе је на 47. месту.

Најбољим младим једриличарима Европе награде су уручене на церемонији уприличеној у амфитеатру насеља Луштица Беј.

Предсједник Општине Тиват Жељко Комненовић истакао је да је Тиват ових дана био епицентар Европске спортске сцене, на чему се захвалио Делфину, али и свима који су помогли да се Тиват покаже достојним да изнесе овако комплексну организацију, преноси Медиабиро.

– Искрене честитке упућујем организаторима такмичења и награђеним једриличарима. Честитам такмичарима на спортском духу и великом раду, јер да их не красе ове врлине не би били ту гдје јесу – казао је он.

Како је нагласио, Тиват је са једриличарским клубом Делфин навикао на медаље и пехаре, па све успјехе једриличара доживљава као своје.

Предсједник Европске ILCA Федерације, Жан Лук Мишон осврнуо се на ситуацију са ковид пандемијом због које је и сами догађај више пута одлаган.

– За ЕurILCA је био изазов доћи у Црну Гору, иако је ово мала земља – рекао је Мишон.

Мишон је скренуо је пажњу на велики број дјеце која су као волонтери учествовала у овом такмичењу и изразио наду да ће смотра која је за нама инспирисати још малишана да се баве једрењем, што је најважнији од свих циљева на којима ради европска једриличарска заједница. Сигуран је да ће учесници такмичења запамтити предиван амбијент залива Траште.

Менаџерка корпоративних комуникација компаније Луштица Девелопмент, Маша Радуловић додијелила је плакете ЕurILCA једриличарима који су се позиционирали од 10. до четвртог мјеста у категорији ILCA 7 испод 19 година, док је златну, сребрну и бронзану медаљу за ову категорију уручио Марк де Руијтер.

Плакете од десетог до трећег мјеста у укупном пласману у категорији једриличара уручила је секретарка Секретаријата за друштвене дјелатности Општине Тиват, Борка Мршуља, док је медаље најбољим такмичарима у овој категорији додијелио градоначелник Тивта Жељко Комненовић.

Отворено првенство Европе у класи ILCA до 21 године, на које су стигли чак и такмичари из Перуа, Гватемале, Кајманских острва и Египта, завршено је забавом за побједнике и спектатуларним ватрометом са лукобрана марине Луштица Бej.