IZLOŽBA NIKŠE KOSIĆA – SNAŽAN POKRET I NEOČEKIVANA VATRA BOJA

Elegancija, snaga i skladnost – tako bi se mogla nazvati bezimena Izložba crteža, slika i skulptura novskog umjetnika Nikše Kosića, koju ljubitelji likovne umjetnosti mogu da pogledaju u bivšem prostoru CKB na Trgu Nikole Đurkovića, do 15. oktobra. U velikom i svijetlom prostoru izloženo je oko 40 umjetničkih radova.

-Prostor je izuzetan i dobio sam ga zahvaljujući naklonosti prema umjetnosti gospodina Sava Vukićevića koji je vlasnik, rekao je Kosić za portal Radio televizije Herceg Novi.

Kako u slikarstvu tako i u grafici i skulpturi, prepoznaje se stalna umjetnička preokupacija Kosića, no dominantan motiv je u snažnom pokretu i neočekivanim vatrama boja.

-Motiv konja je izazovan za umjetnike koji se bave crtežom, ne toliko zbog komplikovanosti forme, koliko zbog njegove elegancije, naročito snage i skladnosti tijela. Konj je s nama već hiljadama godina, u ratu, u miru, na putovanjima, čak i u sportu. Dobar konj je uvjek bio i statusni simbol, dobroćudan je, dobar prijatelj i nije agresivan… sve ove atribute nema ni jedna druga životinja, čak ni čovjek, kazao je Kosić.

Kako vrijeme prolazi, Nikša Kosić u radove unosi sve više boja.

-Crtež mi je prioritet, njemu podređujem formu, čak i boju, koju vrlo dozirano stavljam, kao u apoteci. Nije kolorista onaj koji natrpava gomile boja, nego onaj koji ih održava u ravnoteži. Jedno vrjeme umjetnici u Hrvatskoj boji su pridavali poseban značaj. To je bila prava eksplozija boja na slikama. Međutim, u istoriji umjetnosti taj period je ostao poznat kao „Šareno hrvatsko slikarstvo“…naravno, u pogrdnom smislu, objašnjava Kosić.

Kombinovana tehnika tuš – akril, iskorak je u odnosu na ranije faze. Ovi radovi ne odaju samo estetičara snažne kreacije već i slikara koji izuzetno eksperimentiše.

-Ova nova tehnika tuša i akrilika na platnu je mali eksperiment, on je prosto proizišao iz prirode stvari koja me navodi da uzimam materijale koji najviše odgovaraju mom rukopisu. To vam je isto kao kad birate sport pa po prirodi svojih mogućnosti i građe, a naročito talenta, izaberete odgovarajući.

Svaki eksperiment za ovog umjetnika je potraga za sobom.

-Dok eksperimentišemo mi ustvari tražimo po sebi i zadovoljavamo svoju radoznalost, bez koje umjetnik nema što da traži u tom poslu… Ideja, koja je najveća nepoznanica našeg mozga, dođe nam odnekud, možda iz kosmosa kao što kaže Tesla, preko naše epifize kao prijemnika i naša ruka kao izvođač radova to samo pribilježi. Taj kreativan proces, kojim nas je Autor nagradio rođenjem, ne smijemo nipodaštavati ni u jednom vidu posla kojim se bavimo i zato što je to najdragocjenija stvar kojom smo obdareni… Mislim da bi time izgubili njegov blagoslov kojim nas je odvojio od svih ostalih živih bića. Dakle, budimo kreativni da nam život ima smisla i da ne atrofiramo duhovno, ističe Kosić.

On se ne zadovoljava samo jednom dimenzijom. Trodimenzionalno predstavljanje života kroz skulpturu sa kreativnim korišćenjem već postojećih i neobičnih materijala samo je još jedan slobodan umjetnički izraz.

-Umjetnost je oslobađanje. Neko pomisli na oslobađanje duhovnih potencijala, a neko na đavola u sebi. Umjetnik je preko svoga platna u stvari odašiljač, dok je gledalac prijemnik, naravno – ako se ta veza ostvari, odnosno ako se razigraju emocije između njih… Umjetnik svuda oko sebe akumulira ljepotu, što mu nije baš teško u ovako prelijepom podneblju našega grada, onda je transformiše svojim senzorima u objekat koji radi.

Skulpture riba Kosić je radio koristeći kao material escajg, no ribe  elegantno izvedene i postojane djeluju kao da su nastale jednim potezom kista. 

-Eto usput odgovora odakle riba u skulpturi… Ti blješteći elementi u formi escajga koji karakterišu u mom slučaju krljušti ribe, karakteristični su.  Iako kašike kao efektnu i nerđajuću formu u skulpturi koriste mnogi umjetnici, nikad poenta priče nije u materijalu ili motivu, nego u načinu rada, kazao je Kosić čiju je izložbu moguće pogledati do 15. oktobra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here