ПОЛИТИЧКИ МАРКЕТИНГ – ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ У ХЕРЦЕГ НОВОМ 2021.
,,Повезивање двије стране Бококоторског залива и спајање два краја новске обале били су честа прича деценијама уназад. Градња моста на Веригама је пројекат са којим се највише лицитирало у јавности, а његова реализација би утицала на статус Боке као УНЕСЦО-вог заштићеног подручја. Трајекта линија између Каменара и Лепетана, која је тренутна спојница двије банде залива, годинама уназад функционише без концесионог акта, а користи од ње има само мала група појединаца. Зато се коалиција Црно на бијело – Може Бокешки залаже за изградњу подморског тунела од Зеленике до Луштице, на начин који не би угрозио статус Боке на листи свјетске природне и културне баштине. Дио новца за овај капитални пројекат обезбиједио би се из ЕУ фондова“, саопштио је данас кандидат за одборника коалиције Црно на бијело – Може Бокешки Никола Радман.
Како је истакао, недопустиво је да од трајекта, некадашњег јавног предузећа, општине Херцег Нови и Тиват сада не приходују ни један једини еуро.
,,Залажемо се за изградњу подморског тунела од Зеленике до Луштице, чиме би се спојиле двије стране новске општине. Дужина самог тунела износиће око 1700 метара, а укупна дужина приступних саобраћајница са кружним токовима око 2000 метара. Тунел ће се састојати од двије саобраћајне траке – по једна у оба смјера. Саставни дио тунела су и стазе за пјешаке и бицикла. Посебан дио тунела је и пролаз за евакуацију у случају непланираних незгода“, објашњава Радман.
Како још наводи кандидат за одборника коалиције Црно на бијело – Може Бокешки, тај капитални пројекат ће се реализовати уз строго поштовање еколошких норми и прописа.
,,За разлику од пројекта изградње моста, изградња подморског тунела не би угрозила статус Боке на листи свјетске природне и културне баштине. Тунел не би угрозио пловне путеве кроз залив, јер је просјечна дубина за пловни пут у средишњем дијелу тунела од 20 до 22 метра. Подморски тунел Зеленика – Луштица био би саставни дио пројекта изградње планиране обилазнице око Херцег Новог”.
Укупни трошкови инвестиције, према наводима представника коалиције Црно на бијело – Може Бокешки, износе око 60 милиона ЕУР-а, а дио новца обезбиједио би се из ЕУ фондова.
,,Слично као и тунел Созина овај капитални пројекат би сам себе исплатио у периоду од 12 до 15 година од тренутка пуштања у саобраћајни промет“.