Na 16. međunarodnom takmičenju „Mimoza Kup 2024 u streličarstvu“, u organizaciji Streličarskog kluba Savina i Streličarskog saveza Crne Gore, na poslednjem sportskom programu u okviru 55. Praznika mimoze koji je održan u Sportskom centru Igalo učestvovalo je 36 takmičara iz Srbije, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Član Streličarskog kluba Niš Marko Vulić osvojio je prvo mjesto u stilu „olimpijski luk“, drugo mjesto je pripalo Nikoli Stefanoviću iz SK Košutnjak (Beograd), dok je treći bio Nikola Vukčević iz Kotora.
Prvo mjesto u stilu „složenom luku“ osvojio je Ivica Tomašević iz SK Podgorica, drugi je bio Dejan Stanković iz SK “Zatočnik (Podgorica), a treći Miroslav Popović SK Podgorica.
Prvo mjesto i zlatna mimoza u stilu „goli luk“ pripala je Dejanu Stojanoviću iz SK Niš , drugo mjesto je osvojio Ante Beader iz Ploča, a treća je bila domaća takmičarka Maja Filipović SK Savina.
U stilu „instinktivni luk“ prvi je bio Nikola Gardašević SK Podgorica, drugi je bio Irfan Mehmed SK Irsel Okčuluk (Skoplje) i treći Nebojša Vučetić SK Savina.
Direktor turnira i predsjednik SK Savina Zoran Vasiljević je nakon dodjele medalja i diploma istakao da je manifestacija protekla u najboljem redu i da je jedini turnir streličarstva u Crnoj Gori više nego uspio.
– Problem crnogorskog streličarstva je što nema Savez jer nije preregistrovan poslije donošenja Zakona o sportu. Klubovi su registrovani a Savez nije. Treba pet klubova za formiranje Saveza. Peti klub je nedavno registrovan, a radi se da i Tivat dobije ponovo klub i da se steknu uslovi za novo formiranje Streličarskog saveza Crne Gore. I ovo druženje u Igalu pokazalo je da je cilj da riješimo pitanje našeg Saveza . A najspretniji su na kraju takmičenja dobili i nagrade, kazao je za naš portal Zoran Vasiljević.
Irfan Mehmet iz Skoplja ističe da je zadovoljan što je u Herceg Novom i da je Mimoza okupila region i doprinosi afirmaciji ovog sporta. Podsjeća da je ovaj stari sport u Sjevernoj Makedoniji zaživio od 2007. godine i da pored Skoplja, uz podršku Vakufa „Okcular“ i Insituta „Yunus Emre“, postoje klubovi u Tetovu i Gostivaru.
Podsjećamo, krajem 19. vijeka streličarstvo postaje sastavni dio drugih Olimpijskih igara u Parizu 1900 godine. Nakon pojavljivanja na još tri Olimpijade (1904, 1908. i 1920.) streličarstvo je izbačeno s programa Olimpijskih igara zbog neujednačenih i zbunjujućih pravila.
Osnivanjem Međunarodne streličarske federacije (FITA) 1931. i donošenjem jedinstvenih pravila takmičenja, streličarstvo 1972. godine ponovo postaje Olimpijski sport.
Streličarski savez Jugoslavije je osnovan 1965. godine, a dvije godine kasnije postaje član FITA organizacija. Do gašenja Saveza i Crna Gora je bila članica FITA. Za očekivati je da će se brzo riješiti problemi sa kojima se u proteklih pet godina suočavaju streličari Crne Gore i da će u ovoj olimpijskoj godini vratiti članstvo u FITU.