IV конгрес окупио у Игалу најбоље физиотерапеуте из Црне Горе и региона

Институт Др Симо Милошевић у Игалу домаћин је IV конгреса физиотерапеута Црне Горе који је окупио више од 100 физиотерапеута и стручњака из Црне Горе и региона.

На четвртом конгресу учествују  представници Европске конфедерације физиотерапеута, истакнути предавачи, истраживачи, професионалци и представници свих удружења физиотерапеута из региона, као и представници Свјетске конфедерације за физиотерапију. Конгрес ће трајати до недеље, а теме радова  биће из готово свих области медицине у којима се примјењује рехабилитација, хирургије, ортопедије,  интерне  медицине, геријатрије, кардиологије и кардиохирургије, пулмологије, неурологије и неурохирургије, педијатрије, онкологије, бањске И спортске физиотерапије.

Конференцију је отворио је отворио Драган Губеринић, потпредсједник Коморе физиотерапеута Црне Горе истакао је важност овог окупљања. Како је рекао, ово је потврда да сви говоре језиком подршке и колегијалности.

– Окупили смо бројне стручњаке из области физиотерапије, рехабилитације и сродних дисциплина. У непосредном сусрету колегиница и колега, посебно младих који тек треба да се формирају и остваре циљеве у својој струци, неопходна је размјена искустава и унапређење вјештина и откривање несагледивих могућности. Опредјеливши се за овај хумани посао свако од нас појединачно и сви ми заједно  немамо много избора него да будемо као слоган овог окупљања – уједињени у физиотерапији, рекао је  Губеринић,

Конгресу присуствује  и потпредсједник свјетске федерације за европски регион Тим Немет који је изразио задовољство што може да свједочи изванредном напретку и преданости физиотерапеутске заједнице у Црној Гори од оснивања Коморе 2016. године.

-Изражавам искрену захвалност Комори Црне Горе за њихову посвећеност унапређењу наше професије и за даљи рад на висококвалитетан начин. То није само подигло стандарде наше праксе, већ је омогућило и њену већу видљивост и препознавање. Комора се залаже за професионализам, примењујући принципе који су темељ наше заједнице. Интересантно је да чак 60% чланова физиотерапеутске организације у Црној Гори чине жене, док у нашој организацији тај проценат износи чак 70%. Овај податак истиче прогресивну природу наше професије. Допринос наших колегиница физиотерапеуткиња је непроцјењив, а њихово вођство и стручност кључни су за обликовање будућности здравства у Црној Гори. Морамо наставити да подржавамо ове професионалке, осигуравајући им једнаке могућности да се истакну у нашој области, навео је Немет.

Одржавање блиске сарадње са Министарством здравља од велике је важности за даљи развој професије физиотерапеута. У вријеме брзих промјена у здравственом систему, нагласио је  значај постдипломских програма и континуираног професионалног развоја. Како је навео, ове вјештине су кључне за опремање физиотерапеута најсавременијим знањима и вештинама, чиме осигуравамо да останемо на челу здравственог система.

– Улагањем у образовање и професионални развој не само да ширимо своје компетенције, већ и осигуравамо своју конкурентност на тржишту рада. Посвећеност Коморе у подстицању таквих образовних могућности је похвална и поставља примјер другим професионалним организацијама. Заједно можемо наставити да унапрјеђујемо физиотерапеутску професију, побољшамо његу пацијената и допринесемо унапрјеђењу здравља и добробити наших заједница, истакао је Немет.

Конгрес попут овог у Игалу представља  одличну прилику за размјену знања и искустава физиотерапеута, оцијенио је Сретен Јакић вд генералног директора директората за здравствену заштиту, регулисање професије и надзор над функционисањем структурних регулаторних тијела које ради у оквиру Министарства здравља.

-Стручњаци из ове области за циљ управо имају да размјене своја знања, искуства као и иновације у области саме рехабилитације и физикалне терапије. Министарство здравља неупитно улаже напоре и подржава све активности Коморе физиотерапеута, али и осталих струковних удружења да би се иновирале све здравствене услуге, јер без физиотерапеута мозаик здравственог система престаје да буде потпун, односно није једна од тачки која би могла да задовољи потребе и проблеме наших грађана. Физиотерапеути имају кључну улогу у рехабилитацији пацијената, не само у опоравку од повреда већ и у унапређењу свакодневног живота живота хроничних болесника али старих лица, дјеце са тешкоћама и сметњама у развоју.  Министарство здравља је посвећено подршци професионалцима попут терапеута који кроз континуирану едукацију  и примјену најновијих терапијских метода  омогућавају пацијентима квалитетнију и бржу рехабилитацију, рекао је Јакић.

Институт Др Симо Милошевић у Игалу још једном се потврдио као добар домаћин, а конгрес се одржава овдје да би се скренула пажња на отежану ситуацију у којој се налази ова установа. Директор Института, др Зоран Ковачевић посебно је истакао важност студијског програма примјењене физиотерапије Медицинског факултета, који је основан и смјештен управо у Институту Игало.

-Овај факултет не само да образује будуће стручњаке, већ је и центар за иновације и истраживања у области физиотерапије. Његова улога у унапређењу струке и стварању нових вјештина је непроцјењива, а повезивање науке и праксе кроз сарадњу управо са нама, омогућава нам да заједно обликујемо будућност рехабилитације. Ваша професија је у сталном развоју, суочавате се са новим изазовима, технолошким достигнућима, те конгрес попут овога пружа прилику за стицање и продубљивање знања, вјештина и способности, а све то у циљу унапређења праксе у корист пацијената, рекао је Ковачевић.

Конгрес траје до недеље, 29. септембра, а за говорницом ће се смјењивати око стотину учесника. To је прилика за најаву програма цјеложивотног учења кроз проширење студијског програма примјењене физиотерапије на интегративну физиотерапију што ће  први примјер ове праксе у региону.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here