ISTRAŽNO BUŠENJE POČINJE 25. MARTA, OČEKUJU VELIKO LEŽIŠTE NAFTE

Renominarani konzorcijum kompanija Eni-Novatek za nekoliko dana počinje prvu istražnu bušotinu nafte u Crnoj Gori, najavio je ministrar kapitalnih investicija Mladen Bojanić. Državni sekretar u ministarstvu kapitalnih investicija Marko Perunović kazao je da je početak istražnog bušenja planiran za 25. mart i kazao da se očekuje dosta veliko ležište nafte.

-Očekujemo da će Crna Gora od tog posla ubirati značajne benefite i da će to biti jedna od glavnih stvari koja će učiniti da Crna Gora diversifikuje svoju ekonomiju da više ne budemo zavisni samo od tutizma i usluga, kazao je Bojanić.

Državni sekretar u ministarstvu kapitalnih investicija Marko Perunović je kazao da je koncesioni ugovor sa konzorcijumom Eni-Novatek potpisan 2016. godine i planirano je da se razvija u dvije faze.

On je kazao da bi postrojenje koje će se koristiti za bušenje trebalo bi da bude na lokaciji 13. marta u 23 sata uveče.

-Očekuje se početak istražnog bušenja 25. marta, kazao je Perunović i dodao da je sve kako treba te da ostalo da se napravi probni let helikopterom i posao može da počne. On je kazao da se očekuje da će posao trajati 4,5 do 6 mjeseci u zavisnosti od onoša što budeno imali u bušotini.

-Očekuje se dosta veliko ležište nafte. Svi smo optimisti. Vidjećemo kakvi će biti rezultati. Tek nakon 6 mjeseci kada dotaknemo dno bušotine znaćemo o čemu se radi konkretno ali preliminarni podaci su jako optimistični“, kazao je Perunović.

On je precizirao da će se prva istražana bušotina nalaziti na 14 nautičkih milja ili 28 kilometara od obale u okviru svog koncesionog bloka.

„Drugi koncesionar Energian je tražio aneks ugovora i oni su u fazi traženja partnera“, dodao je Perunović.

Projekat je izazvao pažnju udruženja ekologa, kazao je ministar Bojanić i  dodao da je Vlada posvećena zaštiti životne sredine, a u skladu sa tim biće rađen projekat.

-To je pitanje koje ne može ova vlast da riješi zauvijek. Uvjereni smo da može i ekologija i ekonomija. Ne možemo da saniramo ni crne tačke ako nemamo novca. Ministarstvo je spremno da da zeleno svjetlo za mnoge projekte koje će uz punu zaštitu životne sredine učiniti da Crna Gora diversifikuje ekonomiju, poveća zaposlenost i ekomomske benefite za sve građane Crne Gore, kazao je Bojanić.

Kako su ranije kazali iz Uprave za ugljovodonike, prvo istražno bušenje se realizuje u skladu sa Radnim programom Ugovora o koncesiji za istraživanje i proizvodnju ugljovodnika sa koncesionarima Eni i Novatek koji je potpisan u septembru 2016. godine.

Koncesionari Eni i Novatek su, u skladu sa obavezama iz Radnog programa Ugovora o koncesiji za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika, izvršili 3D seizmička istraživanja krajem 2018. godine, a tokom 2019. godine izvršena je obrada prikupljenih podataka, kao i geološke i geofizičke studije. Na osnovu obrađenih podataka definisan je prospekt za koji se vrši prvo istražno bušenje. Početkom 2020. godine završeno je geomehaničko ispitivanje tla na mikrolokalitetima, a u cilju utvrđivanja geomehaničkih svojstava morskog dna.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here