Izložba pod nazivom „Pet vijekova Boke Kotorske u evropskoj kartografiji“ otvorena je sinoć u Galeriji Pomorskog muzeja Crne Gore u Kotoru. Na 185 mapa Boke, sažet je izgled zaliva u posljednjih pet vjekova.
Publika je imala priliku da upozna Boku, njenu istoriju i značaj na novi način, kroz izložbu, preko kartografskih prikaza.
Evropski i svjetski pomorci, trgovci i osvajači koji su ovuda prolazili, zbog ljepote zaliva i njenog položaja bilježili su je u pomorskim kartama stotinama godina unazad. Pomorske mape Boke čuvaju se se u svjetskim muzejima, a u Galeriji Pomorskog muzeja Crne Gore u Kotoru sinoć je izloženo 185 odabranih karata po izboru kustosa pomorsko – tehničke zbirke, Ilije Mlinarevića.

– Istorija kartografskih prikaza Boke kotorske sastavni je dio kartografije Sredozemlja. Autor izložbe kaže da su izložene karte, zapravo dio većih karata koje su u vlasništvu velikih biblioteka kao što su Kongresna biblioteka u Vašingtonu ili nacionalnih biblioteka iz Pariza, Zagreba, Lisabona. Veliki dio te građe je digitalizovan i uz odobrenje vlasničkih biblioteka karte su došle do Pomorskog muzeja Crne Gore u Kotoru. Putem pametnih telefona, skeniranjem QR koda omogućen je uvid u kompletnu postavku – kazao je Mlinarević.
Karte pokazuju hronološki razvoj kartografije u poslednjih pet vijekova, od renesanse do 1920. godine. Tu je izdvojena Boka Kotorska iz više razloga, prije svega jer je nama bila najinteresantnija.
– Ovim mapama je potvrđeno da je Boka uvjek bila primjećena i opisana i ni u jednom zapisu nije krivo zavedena. Osim Kotora, po kome zaliv nosi ime karakteristični su opisi prije svega Herceg Novog, Perasta i Risna. Poenta ove izložbe je da otvori priču o kartografiji koja kod nas često nije dovoljno obrađena. Kartografi kao što su španski, holandski, francuski, italijanski su naš kraj obradili, a na nama je da se prisetimo njihovih radova i da ih ponovo valorizujemo. Ove karte iako se nalazimo u Pomorskom muzeju nisu samo pomorske. One su i geografske, istorijske, političke ili crkvene karte i svaka od njih tretira drugačiju temu. Dijapazon ovih karata je velik, a samim tim je ova izložba i bogata – naveo je Mlinarević.

Izložbu je svečano otvorio predsjednik Opštine Kotor, Vladimir Jokić, koji je istakao da se kroz ovu izložbu vidi značaj Kotora kroz vjekove.
– Ovdje možemo da vidimo na koji način je bio prikazan Kotor u prethodnih pola milenijuma. Ako je i bilo dileme zbog čega je pokrenuta inicijativa o povratku statusa grada Kotoru, na izložbi u Pomorskom muzeju se može vidjeti zašto Kotor nikada nije preskočen na bilo kojoj karti. Ovakva jedna zbirka će sigurno doprinijeti naučnom istraživanju istorije Boke već i daljoj promociji inicijative – rekao je Jokić.
Gosti na otvaranju izložbe bili su direktor Pomorskog muzeja u Splitu Ljubomir Radić i kustos Petra Blažević. Ona je čestitala novi pristup izložbi posvećenoj kartografiji grada iz kojeg su potekli pomorci koji su sve ove karte pronijeli do ovih važnih zbirki.

– Kartografi i crtači ovih karti nisu živi nekoliko stotina godina, ali su svi znali za Kotor. Kada razmišljamo koliko je karta koja je samo komad papira po kome je neko crtao i kolorirao, jedan kompleksan muzejski predmet kome se možemo diviti uvjek iznova – rekla je Blažević.
U muzičkim dijelu programa nastupili su Đurđa Petrović Poljak i Dragan Ivanović.