Институт за биологију мора Универзитета Црне Горе ове године обиљежава 60 година постојања, успјешно остварујући бројне научно-истраживачке пројекте. Недавно је отворен први јавни акваријум у Црној Гори, при Центру за заштиту биодиверзитета Јадрана „Акваријума Бока“ на повришини од 300 метара квадратних, који се налази у которској Палати Радоничић у оквиру Института. Ускоро би требало да буду објављене двије публикације о научном истраживању биодиверзитета Јадранског мора и загађењу екосистема.
Према ријечима директора Института за биологију мора Универзитета Црне Горе др Александра Јоксимовића, ова институција је светионик подморја Црне Горе и његовог мора:
– Наше колеге, који су овдје ангажовани, као научници, сарадници, кроз разне међународне и националне пројекте, истраживали су Јадранско море, улазали у његове тајне, у његове дубине. Надам се да смо за 60 година оправдали нашу улогу, наш циљ,а то је једно комплексно истраживање, прије свега Бококоторског залива, као једног специфичног екосистема Јадрана и Медитерана. Фокус је на Јужном Јадрану, с обзиром на дубину, струје и комплексност овог дијела Јадрана, објаснио је др Јоксимовић.
Он, уједно, најављује промоцију као резултат велике активности у писању и брзом објављивању двије публикације издавачке куће Спрингер, која је посвећена научним истраживањима Јужног Јадрана, односно, Црногорског приморја са становишта биодиверзитета „The Adriatic Montenegrin coast: Marine Biodiversity “ , док је друга књига насловљена „The Adriatic Montenegrin coast: Marine Biodiversity“ посвећена истраживањима хемијског загађења у протеклих 60 година:
– Око 60-так наших сарадника из Института, из сарадничких институција наших колега из Русије, Србије, Италије, Хрватске, Словеније, Албаније су допринијели да те двије књиге буду круна нашег рада, што ће бити поклон широј друштвеној и научној заједници Црне Горе и шире, а управо у контексту прославе шест деценија Института, оцијенио је др Јоксимовић.
Напомиње да је као главни уредник прегледао текстове, и сва поглавља којих има по 25 или 27 у обје књиге. У току су последње припреме. Штампано издање очекују у јулу а како каже, јако је важно да се та два капитална научна дјела промовишу широј јавности Црне Горе .
-Књиге су, иначе, усмјерене према студентима биологије, маринске биологије, предавачима, професорима, научницима, широј научној јавности, која жели да нешто више сазна о живом свијету овог дијела Јадранског мора, процесима који се у њему одигравају, загађењима, инвазивним врстима, рибарству, марикултури, биодиверзитету, као комплексна прича која у себи садржи готово све области, везане за истраживање маринског екосистема, закључио је др Јоксимовић.
Подсјећа да је 2017. године иста издавачка кућа Спрингер, објаила књигу о животној средини „The Boka Kotorska Bay Enviroment“.
– Ту смо сажели сва наша истраживања и резултате везане за екосистем Бококоторског залива и његов живи свијет. Сматрам да је ово велики искорак. Ово је писани споменик свих наших истраживања, наравно, захваљујући свим колегама, који су радили у Институту, водили ову институцију, чували и сачували њен интегритет и научну компоненту ових наука о мору у Црној Гори, образложио је др Јоксимовић.
Подсјећамо, да су сарадници Института за биологију мора Универзитета Црне Горе, др Алексaндар Јоксимовић и др Мирко Ђуровић, у сарадњи са Московским универзитетом SJU Wite, објавили Енциклопедију Јадранског мора.