INSTITUT ZA BIOLOGIJU MORA POVODOM OBILJEŽAVANJA 60 GODINA,OBJAVLJUJE DVIJE PUBLIKACIJE

default

Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore ove godine obilježava 60 godina postojanja, uspješno ostvarujući brojne naučno-istraživačke  projekte. Nedavno je otvoren  prvi javni akvarijum u Crnoj Gori, pri Centru za zaštitu biodiverziteta Jadrana „Akvarijuma Boka“ na povrišini od 300 metara kvadratnih, koji se nalazi u kotorskoj Palati Radoničić u okviru  Instituta. Uskoro bi trebalo da budu objavljene dvije publikacije o naučnom istraživanju  biodiverziteta Jadranskog mora i zagađenju ekosistema.

Prema riječima direktora Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore dr Aleksandra Joksimovića, ova institucija je svetionik podmorja Crne Gore i njegovog mora: 

 – Naše kolege, koji su ovdje angažovani, kao naučnici, saradnici, kroz razne međunarodne i nacionalne projekte, istraživali su Jadransko more, ulazali u  njegove tajne, u njegove dubine. Nadam se da smo za 60 godina opravdali našu ulogu, naš cilj,a to je jedno kompleksno istraživanje, prije svega Bokokotorskog zaliva, kao jednog specifičnog ekosistema Jadrana i Mediterana. Fokus je na Južnom Jadranu, s obzirom na dubinu, struje i kompleksnost ovog dijela Jadrana, objasnio je dr Joksimović.

On, ujedno, najavljuje promociju kao rezultat  velike aktivnosti u pisanju i brzom  objavljivanju dvije publikacije izdavačke kuće Springer, koja je posvećena naučnim istraživanjima Južnog Jadrana, odnosno, Crnogorskog primorja sa stanovišta biodiverziteta „The Adriatic Montenegrin coast: Marine Biodiversity “ , dok je druga knjiga naslovljena „The Adriatic Montenegrin coast: Marine Biodiversity“ posvećena istraživanjima hemijskog zagađenja u proteklih 60 godina:

 – Oko 60-tak naših saradnika iz Instituta, iz saradničkih institucija naših kolega iz Rusije, Srbije, Italije, Hrvatske, Slovenije, Albanije su doprinijeli da te dvije knjige budu kruna našeg rada, što će biti poklon široj društvenoj i naučnoj zajednici Crne Gore i šire, a upravo u kontekstu proslave šest decenija Instituta, ocijenio je dr Joksimović.

Napominje da je kao glavni urednik pregledao tekstove, i sva poglavlja kojih ima po 25 ili 27 u obje knjige. U toku su poslednje pripreme. Štampano izdanje očekuju u julu a kako kaže, jako je važno da se ta dva kapitalna naučna djela promovišu široj javnosti Crne Gore . 

-Knjige su, inače, usmjerene prema studentima biologije, marinske biologije, predavačima, profesorima, naučnicima, široj naučnoj javnosti, koja želi da nešto više sazna o živom svijetu ovog dijela Jadranskog mora, procesima koji se u njemu odigravaju, zagađenjima, invazivnim vrstima, ribarstvu, marikulturi, biodiverzitetu, kao kompleksna priča koja u sebi sadrži gotovo sve oblasti, vezane za istraživanje marinskog ekosistema, zaključio je dr Joksimović.

Podsjeća da je 2017. godine ista izdavačka kuća Springer, objaila knjigu o životnoj sredini „The Boka Kotorska Bay Enviroment“.

– Tu smo saželi sva naša istraživanja i rezultate vezane za ekosistem Bokokotorskog zaliva i njegov živi svijet. Smatram da je ovo veliki  iskorak. Ovo je pisani spomenik svih naših istraživanja, naravno, zahvaljujući svim kolegama, koji su radili u Institutu, vodili ovu  instituciju, čuvali i sačuvali njen integritet i naučnu komponentu ovih nauka o moru u Crnoj Gori, obrazložio je  dr Joksimović.

Podsjećamo, da su saradnici Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore, dr Aleksandar Joksimović i dr Mirko Đurović, u saradnji sa Moskovskim univerzitetom  SJU Wite, objavili Enciklopediju Jadranskog mora. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here