INSTITUT IGALO SPREMAN ZA OTVARANJE 15. MARTA

Decembarska i januaraska plata radnicima Instituta „Dr Simo Milošević“ biće isplaćene najksanije polovinom naredne sedmice, kazala je dr Marina Delić, v.d. direktora Instituta „Dr Simo Milošević“ gostujući kod Nine Alorić u emisiji „ U četiri oka“. Ona je najavila i da će Institut biti otvoren 15. marta kada očekuju prve pacijente.

Kredit od 2 milona eura koje je Institutu odobrio IRF biće dovoljan za dvije plate radnicima i pokretanje rada u drugoj fazi Instituta, kazala je dr Marina Delić.

-Plate radnici nisu dobili tri mjeseca, a godinama u nazad dobijali su plate 20. u mjesecu za prethodni mjesec. Od kredita IRF-a isplatićemo plate radnicima za decembar i januar, izvršiti plaćanje još nekih potraživanja i pripremiti se za otvaranje. Imaćemo i za februarsku platu kada za to dođe vrijeme. Sve smo radili ubrzano, IRF je uvidio da nam je hitno potrebna pomoć, nadamo se da će se do polovine iduće sedmice, najkasnije, biti isplaćene dvije plate, za šta je potrebno oko 620 000 eura. Institut je velika firma i veliki su rashodi iako su radnici na 70% zarada, kazala je v.d. direktorica Delić.

Plate će biti po starim koeficijentima, kazala je dr Delić, ali prema njenom mišljenju taj problem treba što prije riješiti.

– Moraćemo pristupiti drugačijem obračunu plata, ne možemo drugačije, stalno pristižu tužbe. Za to nam je potreban odbor direktora, dogovor sa Sindikatom. Po mom mišljenju, što prije to uradimo, biće bolje.

OTVARANJE 15. MARTA

Zbog pogoršanja epidemiološke situacije koja je nažalost bila veoma loša i u Herceg Novom, napregnutosti zdravstvenog sistema, nakon razgovora sa čelnicima Doma zdravlja i predsjednikom Opštine Herceg Novi, otvaranje Instituta odgođeno je za 15. mart.

-Odlučili smo da to bude 15. mart, nakon što isteknu strože mjere, i tada ćemo početi sa prijemom pacijenata. Prvi pacijenti biće osiguranici Fonda zdravstva koji imaju odobrenu rehabilitaciju i već duže čekaju na to. Sada je 500 predmeta na čekanju. To je veliki broj, od beba do najstarijih generacija, od pokretnih do nepokretnih. Radi se dinamika punjenja, nećemo ubrzavati upravo zbog ovakve epidemiološke situacije. Tokom prve sedmice primićemo oko 250 pacijenata, kazala je dr Delić.

Kako bi zaštitili i pacijente i zaposlene od širenja korona virusa, imaju procedure i uputstva za ovakvo epidemiološko stanje koje će i sada sprovoditi.

-Poštovaće se sve mjere. Zato smo se odlučili i da krenemo sa Drugom fazom koja je veliki objekat i pruža mogućnost da se sve mjere ispoštuju.

LIBIJSKI PACIJENTI I U NAREDNOM PERIODU

Samoplatežni gosti u Drugoj fazi imaće aranžmane po cijeni usluga u Prvoj fazi, što je dodatna povoljnost, objašnjava dr Delić.

-Uputili smo i oko 80 pisma namjere ka tržištima Rusije, Češke i ostalim državama za koje očekujemo da se avio saobraćaj uspostavi. Smatramo da se pored redovnih, paleta tržišta mora proširivati.

Norveški program neće početi, prema sadašnjim informacijama, do kraja juna, dok će za goste iz Holandije biti poznato da li dolaze tek nakon 15. marta, kada njihova Vlada odluči da li će dozvoliti aranžmane van Holandije. Program liječenja libijskih pacijenata nastavljaju, najavljuje v.d.direktora dr Delić.

-Libijski ranjenici su nam značajni gosti. Oni su ambulantno liječeni i taj program funkcioniše bez problema. Oni ostaju oko tri mjeseca, neki četiri, pet, jer je riječ o težim polutraumama. Do sada smo pružili rehabilitaciji za oko 120 do 150 pacijenata. Imamo uvjeravanja iz medicinskog atašea ambasade Libije u Beogradu da imaju dosta pacijenata koji čekaju i da su apsolutno najzadovoljniji tretmanom u Institutu, premda se liječe i u drugim državama. Dobili smo informaciju da su im odobrena sredstva za liječenje u Institutu. Za teže pokretne pacijente obezbjedićemo i smještaj u Institutu. Neki od njih su već tu, nismo prekidali te tretmane. Kada smo zatvorili, oni su bili tu, u Igalu, zatečeni. Nismo prekidali da bismo zavrijedili i povjerenje koje je rezultiralo upravo potpisivanjem dalje saradnje, kazala je dr Delić.

PRIVATIZACIJA DUGA 12 GODINA

Institut je angažovao kompaniju koja je uradila procjenu vrijednosti imovine Instituta koja je pokazala duplo veću vrijednost od one koja je prikazana u knjigovodtsvenim knjigama.

-Urađena je procjena i vrijednost imovine je duplo veća nego što je to bila prethodna procjena. Dvanaest godina smo na privatizacionoj listi. Kao ljekar, mislim da nakon četiri, pet neuspjelih puta, treba nešto mijenjati. Mislim da bi privatno-javno partnerstvo bilo dobro ali mi smo akcionarsko društvo. Treba sjesti sa svima, većinskim vlasnikom i drugima i dogovoriti šta je najbolje za Institut, kazala je dr Delić.

Protekla godina je bila teška za cijeli svijet, a po mišljenju dr Delić, za Institut je bila najteža od kada postoji.

-Nijedan program strani nije realizovan. Radili smo kao karantin, primali na rehabilitaciju osiguranike FOND-a i Sindikata. Malo je bilo i pacijenata iz zemalja okruženja. Odlukom borda direktora smo 27. novembra zatvorili Institut.

Objašnjava da Institut nije u javnom zdravstvenom sistemu i ne budžetira se.

-Mi smo na otvorenom tržištu i ono što zaradimo to možemo potrošiti. Mnogo sredstava je potrebno za održavanje, veliki je broj radnika i pored velikog truda koji smo uložili i rada sa strancima, nikada nismo previše zaradili. Priči je doprinjelo i to što je Institut 12 godina na privatizacionoj listi. Pod takvom strepnjom koju svi osjećamo, šta će biti sa nama, radimo 12 godina. Da li će doći do prenamjene Instituta, da li će otpuštati radnike, pod tom neizvjesnošću smo morali da održimo rad, kazala je dr Delić.

NA APEL DOMA ZDRAVLJA I BOLNICE SPREMNI

I ovog puta kao i prethodnog, kada je bila potreba pomoć Domu zdravlja i bolnici u Meljinama, bili su spremni da to urade i ponudili su pomoć u prostoru i ambulantno vozilo.

-Određen broj naših medicinskih sestara radi u bolnici Meljine. I ovog puta, imali smo nekoliko sastanaka sa direktorom Doma zdrvlja i predsjednikom Opštine Stevanom Katićem, isto smo ponudili i pripremili prostoriju za pacijente koji treba da primaju terapiju, a na kućnom su liječenju. Ponudili smo i ambulantno vozilo. Kad im bude potrebno, spremni smo. Nismo se oglušili o apel za pomoć, već smo tu, u stalnoj komunikaciji sa Domom zdravlja, bolnicom, opštinom.

SARADNJA SA MINISTARSTVOM ZDRAVLJA

-Nadležno Ministarstvo smo obavještavali o aktuelnoj situaciji i bili u kontaktu sa njima, a očekujemo intenzivniju komunikaciju kada se epidemiološka situacija stabilizuje, kazala je dr Delić.

NA POZICIJI V.D. DIREKTORA U NAJTEŽEM PERIODU

Nakon tri decenije rada u Institutu kao ljekara i medicinskog direktora, dr Delić je prihvatila poziciju v.d. direktora u veoma teškoj poslovnoj godini i neizvjesnim planovima.

-Moj profesionalni vijek je vezan za Institut. Ubjeđena sam da je to najbolji institut za rehabilitaciju u Crnoj Gori. Svoj život sam vezala za Herceg Novi. Uloga Instituta je jako važna i za Herceg Novi i za cijelu Crnu Goru, zato sam prihvatila da budem na poziciji v.d. direktora, objasnila je dr Delić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here