Институт за јавно здравље Црне Горе прати тренутну епидемиолошку ситуацију у свијету везану за Омикрон варијанту САРС-КоВ-2 на дневној основи.
Тренутно доступне информције релевантних међународних здравствених институција и стручне јавности указују да није још увијек јасно да ли ће инфекција Омикрон варијантом изазивати озбиљније форме оболијевања у односу на друге варијанте вируса, укључујући Делта варијанту, наводе из ИЈЗ. Истичу да постоји бојазан да се ова варијанта вируса брже преноси, чиме би се број обољелих брже увећавао и тиме пандемија поново добила на снази.
– Још увијек се испитује у којој мјери су ефикасне до сада коришћене вакцине против КОВИД-19 инфекције, али се свакако сматра да су вакцине најбоља превентивна мјера и против овог соја. Такође, придржавање основних мјера превенције (маска, хигијена руку, одстојање) успорава напредовање свих сојева вируса САРС-КоВ-2, па свакако и Омикрон варијанте.
Резултати узорака који се односе на случајеве из октобра и половине новембра, након секвенцирања, указују да је у Црној Гори доминантан Делта сој САРС-КоВ-2, а није детектована ниједна мутација која би указивала на присуство Делта плус или Омикрон варијанте у Црној Гори.
Надзор над варијантама САРС-КоВ-2 који циркулишу у Црној Гори ће се наставити коришћењем сопствених капацитета ИЈЗЦГ, као и у сарадњи са међународним партнерима, а о резултатима ће јавност бити благовремено обавјештења, саопштили су из ИЈЗ.