Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore je jedan od partnera u COST projektu “Marine Animal Forest of the world” i učesnik prvog hibridnog sastanka, koji je održan od 7. do 9. jula 2022 u Bremenu (Njemačka).
Zajedno sa predstavnicima još dvadesetak zemalja diskutovano je na temu morskih životinjskih ”šuma”, što je najveći biom na Zemlji, saopšteno je iz Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore. Zapravo se radi o skupovima životinja koje se, uglavnom, hrane filtrirajući vodu, ali svojom trodimenzionalnom strukturom stvaraju zajednice slične šumama na kopnu i veoma su važne za veliki broj drugih organizama te funkcionisanje morskog ekosistema. Cilj nam je razvijanje zajedničkog protokola i postizanje konsenzusa o najprikladnijim načinima za proučavanje i razumijevanje uloge životinjskih “šuma”, kao i pokretanje inicijativa za upravljanje, restauraciju i očuvanje ovih zajednica. Projekat vodi profesor Sergio Rossi sa Universiteta u Salentu (Leće, Italija) što je nedavno objavljeno u časopisu Sajens (https://www.science.org/doi/10.1126/science.abq7583) .
Zaštićene “šume” zlatnog korala Savalia savaglia (Savalia savaglia) u Bokokotorskom zalivu su, za sada, jedno od rijetkih područja koje je stavljeno pod zaštitu, prvenstveno zbog zaštite morskih životinjskih “šuma”.