Институт за биологију мора Универзитета Црне Горе је један од партнера у COSТ пројекту “Marine Animal Forest of the world” и учесник првог хибридног састанка, који je одржан од 7. до 9. јула 2022 у Бремену (Њемачка).
Заједно са представницима још двадесетак земаља дискутовано је на тему морских животињских ”шума”, што је највећи биом на Земљи, саопштено је из Института за биологију мора Универзитета Црне Горе. Заправо се ради о скуповима животиња које се, углавном, хране филтрирајући воду, али својом тродимензионалном структуром стварају заједнице сличне шумама на копну и веома су важне за велики број других организама те функционисање морског екосистема. Циљ нам је развијање заједничког протокола и постизање консензуса о најприкладнијим начинима за проучавање и разумијевање улоге животињских “шума”, као и покретање иницијатива за управљање, рестаурацију и очување ових заједница. Пројекат води професор Sergio Rossi са Университета у Саленту (Леће, Италија) што је недавно објављено у часопису Сајенс (https://www.science.org/doi/10.1126/science.abq7583) .
Заштићене “шуме” златног корала Савалиа саваглиа (Savalia savaglia) у Бококоторском заливу су, за сада, једно од ријетких подручја које је стављено под заштиту, првенствено због заштите морских животињских “шума”.