Општина Херцег Нови једна je од првих која је омогућила средства за једнократну помоћ у циљу лијечења неплодности, односно поступке медицински потпомогнуте вантјелесне оплодње.
Након почетних износа од 800 до 1 800 еура, они су увећани на 2 250 еура, након усвајања измјена Одлуке о облицима социјалне и дјечије заштите, подсјетила је за РТХН секретарка за локалну самоуправу Весна Самарџић.
-За разлику од других општина које имају одређен буџет за ту намјену и који имају јавне позиве, ми смо донијели Правилник који ову област не дефинише строго нити стриктно, него нам се парови из Херцег Новог јављају, пријављују, подносе захтјев и, уколико испуњавају услове који су прописани Правилником, ми одобравамо помоћ. Максимална помоћ, у зависности од трошкова које су парови имали, је 2 250 еура. Иако немамо превише таквих захтјева, сваке године имамо одређени број и са задовољством морам да констатујем да из тих поступака буде доста остварених трудноћа. То су углавном поступци који се реализују у клиникама по иностранству, на примјер у Скопљу, Солуну и Прагу.
Након што парови остваре право у Црној Гори , односно четири поступка о трошку Фонда здравства, стичу право да Општина финансира поступак у земљи или ван ње.
-Ми имамо службенике који се тиме баве и могу да дају све неопходне информације свима који су заинтересовани, а буџетом за наредну годину су такође планирана средства за ову намјену. Мислим да је то хумано, да нам је наталитет јако значајан и да треба да помогнемо свакоме, јер су ови поступци и доста стресни и јако скупи. Људи подижу кредите, иду по неколико пута да одрађују те поступке, тако да је ово мала помоћ Општине у границама наших могућности. Надам се да ће то користити и унапријед апелујем на све заинтересоване парове да се јаве и добиће адекватну помоћ, у складу са нашим правилником, поручила је Самарџић.
Ово је једини вид захтјева који се не предаје у Грађанском бироу, сва документација је поверљива па су заинтересовани додатно заштићени у намјери да се остваре као родитељи.