Hercegnovsko pozorište i „Uspomene Sare Bernar“ u Novom Sadu, Tivtu, Budvi, na Cetinju

Nakon premijere u Dvorani Park u septembru i uspješnog nastupa na Međunarodnom festivalu malih scena i monodrame u Istočnom Sarajevu, predstava Hercegnovskog pozorišta i JUK Herceg festa „Uspomene Sare Bernar“ nastavlja teatarski život u pozorištima u Crnoj Gori i regionu.

Kako navode iz Hercegnovskog pozorišta, naredno gostovanje je u Novom Sadu, aktuelnoj Evropskoj prijestonici kulture. Novosadska premijera je zakazana za sutra (ponedeljak, 14. novembar), na sceni centra NIS u 20 sati.

Potom slijedi izvođenje 22. novembra u Budvi, odnosno u Petrovcu, u sali Crvena komuna. Organizator ovog gostovanja je Budva Grad teatar, dok će publika u tivtu predstavu vidjeti u okviru programa za Dan grada, 23. novembra na sceni Centra za kulturu.

Dogovoren je i nastup u Zetskom domu na Cetinju u sklopu razmjene programa, a potom i u Crnogorskom narodnom pozorištu.

Podsjetićemo, predstava „Uspomene Sare Bernar“ rađena je prema tekstu Džona Marela, u adaptaciji i režiji Staše Koprivice. Priča o svjetski poznatoj francuskoj glumici Sari Bernar, pripremana je tokom ljeta, u dobroj atmosferi saradnje koju su podržali Opština Herceg Novi i Ministarstvo kulture i medija kao i brojni sponzori.

Najsnažniji utisak Tanje Bošković bila je, kako kaže, saradnja čitavog kreativnog tima, scenografa, kostimografa, tehničke ekipe predstave ali posebno rediteljke Staše Koprivice koja je učinila da  „Dejan Đonović i ja budemo  odličan par, dobri partneri na sceni jedno drugom…. Pogledajte kostim koji nosim, to je pet kostima. Pogledajte scenu, savršeno za moj ukus…“

Osim teksta, glumca Dejana Đonovića oduševila je mogućnost igranja sa Tanjom Bošković, koja kako kaže “božanstveno osjeća partnera kroz prijateljstvo, ljubav i dobrotu…“

– Beskrajno sam joj zahvalan, jer odavno u svojoj blizini nisam imao takvu strastvenost i posvećenost pozorištu – kazao je on.

Vizuelnom identitetu doprinos je dao glumac Danilo Babović, kostimografkinja je Vesna Vukićević, u tehničkoj ekipi su Miloš Zečević, Aleksandra Lazić, Lara Kovačević i Rajko Murišić, a producent je Milina Kovačević.

U rediteljskoj eksplikaciji Staša Koprivica bilježi da je pisac teksta Džon Marel “sve dosta duhovito i pametno napravio, ali je tekst skraćivan da predstava ne bi predugo trajala“.

– Suština je bila da prikažemo Sarinu prirodu, besmrtni borbeni karakter… osim toga ovaj komad je poput “Pandorine kutije“, kada se otvori – opsežnom analizom i preciznim postupkom, iz nje izlazi sve što savremena civilizacija pokušava da potisne – objasnila je Koprivica.

Na Međunarodnom festivalu malih scena i monodrame u Istočnom Sarajevu, Tanja Bošković ponijela je nagradu za najbolju žensku ulogu.

Sarajevski žiri je obrazložio: da je ovaj komad „priča o pozorištu i pozorišnoj umjetnosti, koja publiku provodi sa druge strane da bi vidjeli naličje svega što može biti i tužno i smiješno… Jedna kaleidoskop predstava koja je kreirana iz segmenata i biografije dive Sare Bernar, a napravljena i izvedena u maniru onog što Grotovski zove siromašno pozorište, koje je svedeno i zato mora da ode korak dalje u istini.. Interpretacije Bernarove, ubijedila nas je da je Tanja Bošković jedna od vodećih i bivših i sadašnjih glumica južnoslovenskog glumišta…“

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here