ХЕРЦЕГНОВСКИ РИБАРИ СУОЧЕНИ СА ВЕЛИКИМ ФИНАНСИЈСКИМ ГУБИЦИМА

Излов новских рибара је опао за 70%, а како кажу посао се свео на продају по домаћинствима. И поред свих ресурса које наша држава има, и даље Црна Гора увози велику количину рибе из Албаније, што је привредна политика која је погубна и за државни буџет и за опстанак рибара и њихових породица.

Људи избјегавају да лове велике количине  јер немају пласман, казао је за РТХН Силвио Тонсати, предсједник Удружења рибара Шквер.

-Ако би човјек могао да улови 500 кг рибе, он смањује на 100, 200 кг како би то могао пласирати, а ово друго пушта, мислим на плаву рибу у овом случају. Остало је нешто повољније зато што се не лове те количине, као што су парангалисти или људи који бацају мреже. Све се своди на продају по кућама, нема продаје за ресторане или на рибљој пијаци, казао је Тонсати.

Имајући разумјевања за цјелокупну ситуацију, цијене рибе за локално становништво су ниже.

-Поједине врсте које су коштале 12 до 15 евра, сада могу да се добију за 8 евра. И није ствар у скупоћи, него у томе што немамо организован откуп, немамо мјесто гдје бисмо могли донијети сву рибу и продати, већ се сналазе рибари како знају и умију, казао је Тонсати.

Херцег новски рибари скрећу пажњу надлежнима и на податак да је Црна Гора увозник великих количина рибе из Албаније, поред свих ресурса које имамо. Сматрају да је таква привредна политика погубна и за буџет државе и за њих као људе који од овог посла прехрањују своје породице.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here