Херцегновска Нова српска демократија позива на сабрање

Српски језик и српска национална обиљежја у Црној Гори су и у данашње вријеме маргинализована и изложена непрестаним нападима свих оних који не желе да прихвате да српски народ у Црној Гори има иста права као и остале националне заједнице, поручују из ОО Нове српске демократије.

-Културна и језичка права сваког народа, био он у одређеној држави мањина или већина произлазе из међународних правних аката и општеприхваћених начела међународног јавног права –Међународне повеље о људским правима, Међународног пакта о економским, социјалним и културним правима, Европске повеље о регионалним или мањинским језицима и другим општим и појединачним међународним актима који су саставни дио правног поретка Црне Горе, наводе у саопштењу.

Како истичу, Херцег Нови је град чији је идентитет, судбина и историја неодвојива од српства, и чији грађани су и те како у најтежим временима знали и знају да бране свој идентитет и културно наслијеђе.

-Велики Новљани који су оставили печат на развој нешг граду су махом били и велики српски национални радници, од Мирка Комненовића, наших задужбинара Дуковића, Гопчевића, Павковића и многих других који су себе уткали у развој Новога и српског националног бића на овом простору. Херцег Нови је и данас већински српски град према подацима са посљедњег пописа – српским језиком прича апсолутна већина Новљана са 57,65%, а релативна већина Новљана је српске националности – 48,34%, саопштавају из ОО НСД Херцег нови.

Због свега наведеног, како поручују, „Нова српска демократија Херцег Новог, као једина партија са јасним српским предзнаком у политичком животу нашег града који је тако често био на бранику српства, осјећа обавезу и одговорност да позове све институције, организације и појединце који су припадници српског народа, као и све друге који се залажу за боље и правичније друштво, да заједно остваримо наша права, и у том правцу предлажемо сљедеће мјере“:

  1. Истаћи српску националну заставу на свим општинским институцијама по узору на друге општине у Црној Гори гдје се ова пракса већ примјењује;
  2. Заштита и унапријеђење српског језика и културног наслијеђа у Херцег Новом кроз формалну и неформалну подршку локалне управе и других заинтересованих организација и појединаца;
  3. Институционална подршка свим иницијативама на државном нивоу ради промјене Устава како би српски језик поново добио статус службеног језика у Црној Гори.

Ради остварења ових почетних циљева, како кажу, Нова српска демократија Херцег Нови поднијеће формалну иницијативу осталим представницима извршне власти у Херцег Новом да српска народна застава буде истакнута на свим законом предвиђеним мјестима.

-Српски народ у Црној Гори има законски и историјски утемељено право да се образује на своме српском језику, да српски језик користи у правном саобраћају и јавном животу, да изучава своју историју и културу, да користи своје симболе, и тиме ће као и увијек кроз историју, давати само позитиван допринос обогаћивању и напретку Црне Горе.

Надамо се да ће овај позив бити први корак ка рјешавању статуса српског народа у Црној Гори, те позивамо све заинтересоване организације, институције и појединце, ма којој политичкој струји припадали или ма којег другог опредјељења били, да се придруже и својим идејама, залагањем и радом помогну у остварењу законитих и легитимних права нашег народа, око којих би сви требало да се сложимо и саберемо, закључују у саопштењу из Нове српске демократије Херцег Нови.

                                          

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here