Hercegnovska Nova srpska demokratija poziva na sabranje

Srpski jezik i srpska nacionalna obilježja u Crnoj Gori su i u današnje vrijeme marginalizovana i izložena neprestanim napadima svih onih koji ne žele da prihvate da srpski narod u Crnoj Gori ima ista prava kao i ostale nacionalne zajednice, poručuju iz OO Nove srpske demokratije.

-Kulturna i jezička prava svakog naroda, bio on u određenoj državi manjina ili većina proizlaze iz međunarodnih pravnih akata i opšteprihvaćenih načela međunarodnog javnog prava –Međunarodne povelje o ljudskim pravima, Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima i drugim opštim i pojedinačnim međunarodnim aktima koji su sastavni dio pravnog poretka Crne Gore, navode u saopštenju.

Kako ističu, Herceg Novi je grad čiji je identitet, sudbina i istorija neodvojiva od srpstva, i čiji građani su i te kako u najtežim vremenima znali i znaju da brane svoj identitet i kulturno naslijeđe.

-Veliki Novljani koji su ostavili pečat na razvoj nešg gradu su mahom bili i veliki srpski nacionalni radnici, od Mirka Komnenovića, naših zadužbinara Dukovića, Gopčevića, Pavkovića i mnogih drugih koji su sebe utkali u razvoj Novoga i srpskog nacionalnog bića na ovom prostoru. Herceg Novi je i danas većinski srpski grad prema podacima sa posljednjeg popisa – srpskim jezikom priča apsolutna većina Novljana sa 57,65%, a relativna većina Novljana je srpske nacionalnosti – 48,34%, saopštavaju iz OO NSD Herceg novi.

Zbog svega navedenog, kako poručuju, „Nova srpska demokratija Herceg Novog, kao jedina partija sa jasnim srpskim predznakom u političkom životu našeg grada koji je tako često bio na braniku srpstva, osjeća obavezu i odgovornost da pozove sve institucije, organizacije i pojedince koji su pripadnici srpskog naroda, kao i sve druge koji se zalažu za bolje i pravičnije društvo, da zajedno ostvarimo naša prava, i u tom pravcu predlažemo sljedeće mjere“:

  1. Istaći srpsku nacionalnu zastavu na svim opštinskim institucijama po uzoru na druge opštine u Crnoj Gori gdje se ova praksa već primjenjuje;
  2. Zaštita i unaprijeđenje srpskog jezika i kulturnog naslijeđa u Herceg Novom kroz formalnu i neformalnu podršku lokalne uprave i drugih zainteresovanih organizacija i pojedinaca;
  3. Institucionalna podrška svim inicijativama na državnom nivou radi promjene Ustava kako bi srpski jezik ponovo dobio status službenog jezika u Crnoj Gori.

Radi ostvarenja ovih početnih ciljeva, kako kažu, Nova srpska demokratija Herceg Novi podnijeće formalnu inicijativu ostalim predstavnicima izvršne vlasti u Herceg Novom da srpska narodna zastava bude istaknuta na svim zakonom predviđenim mjestima.

-Srpski narod u Crnoj Gori ima zakonski i istorijski utemeljeno pravo da se obrazuje na svome srpskom jeziku, da srpski jezik koristi u pravnom saobraćaju i javnom životu, da izučava svoju istoriju i kulturu, da koristi svoje simbole, i time će kao i uvijek kroz istoriju, davati samo pozitivan doprinos obogaćivanju i napretku Crne Gore.

Nadamo se da će ovaj poziv biti prvi korak ka rješavanju statusa srpskog naroda u Crnoj Gori, te pozivamo sve zainteresovane organizacije, institucije i pojedince, ma kojoj političkoj struji pripadali ili ma kojeg drugog opredjeljenja bili, da se pridruže i svojim idejama, zalaganjem i radom pomognu u ostvarenju zakonitih i legitimnih prava našeg naroda, oko kojih bi svi trebalo da se složimo i saberemo, zaključuju u saopštenju iz Nove srpske demokratije Herceg Novi.

                                          

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here