Bivši radnici Vektra Boke sa još jednog održanog protesta zatražili su isplatu zaostalih zarada, potraživanja po sudskim presudama, jubilarne nagrade, uplatu doprinosa i otpremnine. Jedan od zahtjeva je raskid ugovora sa Vektra Bokom nakon čega očekuju isplatu svih potraživanja.
Predsjednik NVO „Bivši radnici Vektra Boke“, Đorđe Rajak optužio je sudije Privrednog suda i Višeg suda za odugovlačenje postupaka i kršenje zakona.
– Predsjedniče Višeg suda direktno se vama obraćam. Donijeli ste rješenje gdje ste ukinuli predlog SDT i rješenje istražnog sudije uz obrazloženje da nema elemenata krivičnog djela. Trebalo je da prvo provjerite da li su plaćene državne akcije, da li je ispoštovan kupoprodajni ugovor. Znate li da je Boka zadužena nezakonitim kreditom od 24 miliona eura i da je ponovo uzet kredit od 4 miliona, znate li da je nezakonito otuđena imovina Boke jer Vektra Boka nikada nije ispunila ugovor i nije mogla da bude titular nad imovinom HTP Boka. Nije ispoštovan ni plan reorganizacije nakon uvođenja stečaja, kazao je Rajak.
On tvrdi da od privatizacije HTP Boka ništa nije urađeno po zakonu. Pozvao je tužilaštvo da provjere sve navode vezane za kupovinu HTP Boka i sumnjive presude.
Kazao je da je formirana radna grupa i da očekuju raskid ugovora sa Vektra Montenegrom o kupovini državnog paketa akcija.
-Nakon toga ćemo dobiti svaki cent i nećemo pokleknuti. Mi se ne damo i tražimo svoje a dobićemo to onog momenta kada svi budu radili savjesno, kazao je Rajak.
On se osvrnuo i na prodaju zemljišta u cilju namirenja potraživanja povjerilaca ali i na prodaju hotela „Igalo“ od koje bi svoja potraživanja naplatili nasljednici Aleksandra Acovića ali i država, opština i bivši radnici Vektra Boke.
Podsjećamo licitacija za prodaju Hotela „Igalo“ po rješenju o izvršenju na osnovu pravosnažne presude u korist porodice Acović, a koja je trebalo da bude održana sredinom marta, odgođena jer je Privredni sud donio rješenje o određivanju mjere obezbjeđenja radi sprječavanja promjene imovinskog statusa stečajnog dužnika Vektra Boke. Rješenje o zabrani prodaje je donijeto na osnovu prigovora NVO „Bivši radnici Vektra Boke“. Takođe u martu ove godine sudija za istragu podgoričkog Višeg suda Suzana Mugoša odredila privremenu mjeru zabrane raspolaganja i korišćenja nepokretnosti Vektra Boke. Ovo rješenje donijeto je na zahtjev Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) koje vodi istragu protiv većinskog vlasnika kompanije, članova uprave i povezanih lica. Predsjednik Višeg suda ukinuo je rješenje sudije za istragu uz obrazloženje da nema elemenata krivičnog djela u sticanju imovine HTP Boka.
Za 12. jul zakazano je novo ročište u Privrednom sudu za uvođenje stečaja u Vektra Boku koje je prije više od dvije godine pokrenula Uprava prihoda i carina zbog duga od oko 1, 5 miliona eura.