ГРАДСКУ ЛУКУ ОЧЕКУЈЕ СТУДИЈА О СТАЊУ ПРИМАРНОГ ЛУКОБРАНА

Испитивање и студија стања примарног лукобрана у градској луци биће рађени у сарадњи са Грађевинским факултетом из Подгорице, казао је за РТХН Божо Укропина, директор Агенције за газдовање градском луком. Постављен је видео надзор, а ускоро ће бити пуштена у рад и метеоролошка станица, док ће подаци мјерења бити доступни на сајту Агенције.

Како је договорено, радиће се испитивање и студија стања примарног лукобрана којег треба санирати и заштитити, објашњава Укропина.

-То ће бити инвестиција од око 40 000 еура, колико је предвиђено буџетом за наредну годину. Радиће се квалитетна студија у сарадњи са Грађевинским факултетом из Подгорице и испитати стварно стање на чему лукобран стоји, у каквом је стању подводни дио и колико је неопходно ствари урадити са спољне стране да заштитимо пристаниште и оно што је на њему.

Додаје да је ријеч о већој инвестицији али на коју се чека још од педестих година када је урађен други дио лукобрана. Зато су предложили представницима Морског добра да се паралелно ради и дио са спољне стране.

-Имамо могућност да у оквиру санације ојачамо и буквално радимо још један лукобран. Тако ће постојати могућност везова са спољње стране што ће бити значајан потенцијал градске луке у каснијем периоду.

Завршено је постављање видео надзора у градској луци, а наредних дана биће инсталирана и метеоролошка станица.

-Пројекат постављања видео надзора је претрпио одређена одлагања, али са задовољством могу рећи да је завршен. Остаје да наредне седмице обавимо плаћање. Поставља се и метеоролошка станица која ће бити повезана са сајтом агенције и корисницима наших услуга биће доступне информације из станице попут основних као што су температура ваздуха, брзина вјетра, атмосферски притисак, до висине вала и температуре мора и слично. Једна новина и корак напријед за кориснике, казао је Укропина.

ПОСЛОВАЊЕ У ЛУЦИ У СЈЕНЦИ ПАНДЕМИЈЕ

Септембар и октобар су били нешто бољи од јула и августа када су бројни чартери били отказани, објашњава Укропина.

-Наутички туризам је претрпио велику штету због ковид пандемије. Наутичари резервишу термине и по пола године раније. Био је и мањак туристичких бродова из окружења. Мали помак је направљен, нама недовољан да самостално опстанемо до следеће сезоне. Нисмо задовољни пословањем и трпимо последице због кризе на глобалном нивоу, закључује Укропина.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here