Gradska biblioteka i čitaonica objavila novi broj zbornika „Boka“

Gradska biblioteka i čitaonica objavila je novi broj zbornika „Boka“ u kojem je sabrano 14 članaka, od kojih su pet originalni stručni radovi, šest su prilozi i tri su dio rubrike „in memoriam“.

Prema riječima Miloša Radulovića iz Gradske biblioteke i čitaonice izdavanje zbornika Boke zahtijeva timski rad, a kao i prethodni i ovaj ima novi dizajn.

-Bila je ideja nakon 40. broja da se dizajn promijeni, ali je korona zaustavila taj proces. Potom smo 41. broj redizajnirali, a sada i 42., kazao je Radulović.

U Zborniku Boka uglavnom su sabrani tekstovi autora iz bivše Jugoslavije, međutim kako ističe Radulović, u ovom broju je specifično što imaju članak profesorice iz Trsta France Beltrame.

-Ona je objavila jedan interesantan prilog o kapetanu Marka Martinoviću, odnosno jednoj slici na kojoj je on prikazan ruskim knezovima i boljarima koje podučava pomorskim vještinama. Objavljen je i članak publiciste Nebojše Raša koji je vezan za Nikolu Vojnovića, a odnosi se na vrijeme rusko francuskog sukoba u vrijeme ratova sa Napoleonom.

Radulović ističe da su objavljeni i interesantni članci iz više oblasti i zbornik Boka je nezamijenljiv za mnoge istraživače.

-Kad pogledate sve brojeve Boke imate malu istoriju iz raznih oblasti koja je vezana za prostor Boke Kotorske. Imamo jako kvalitetne radove i iz oblasti arhitrekture koji su vezani za područje Kotora i koje potpisuju autori Milica Križanac, Zorica Čubrović koja je i član naše redakcije, kao i bitni radovi koji se odnose na vodoizvorište Opačica i vodoizvorišta u zaleđu kutskog polja. Tom su se tematikom bavile Olivera Doklestić i Dušica Grubač.

U zborniku je i niz interesantnih priloga, istakao je Radulović.

-Imamo prilog Sima Armenka se bavi istorijom Paštrovića i običajem vezanim za krsnu slavu u Paštrovićima, zatim Olivere Doklestić koji je vezan za govor Dušana Dostinića na sahrani Branka Lazarevića 1968. godine. Tu su i prilozi Vlastimira Đokića koji govori o profesionalnom radu i učinku Zorice Čubrović, kao i prilog Saše Nedeljkovića koji se bavi interesantnom temom vezanom za aktivnost bokeljskih uglednih ljudi u okupiranom Beogradu prije oslobođenja 1944. godine. Izdvojio bi i tekst našeg sugrađanina koji nas je napustio dr Đura Musića čiji memoari izlaze u ovom broju kao prvi dio, a nadamo se da ćemo u narednom izaći i drugi dio njihovih ličnih sjećanja i memoara.

U rubrici „in memoriam“ su članci posthumno sjećanje na profesora Veselina Velja Pestorića, dr Đura Musića i Zlate Marjanović. Svi brojevi Zbornika Boka su dostupan i na sajtu Gradske biblioteke i čitaonice Herceg Novi.