Градска библиотека и читаоница објавила је нови број зборника „Бока“ у којем је сабрано 14 чланака, од којих су пет оригинални стручни радови, шест су прилози и три су дио рубрике „in memoriam“.
Према ријечима Милоша Радуловића из Градске библиотеке и читаонице издавање зборника Боке захтијева тимски рад, а као и претходни и овај има нови дизајн.
-Била је идеја након 40. броја да се дизајн промијени, али је корона зауставила тај процес. Потом смо 41. број редизајнирали, а сада и 42., казао је Радуловић.
У Зборнику Бока углавном су сабрани текстови аутора из бивше Југославије, међутим како истиче Радуловић, у овом броју је специфично што имају чланак професорице из Трста Франце Белтраме.
-Она је објавила један интересантан прилог о капетану Марка Мартиновићу, односно једној слици на којој је он приказан руским кнезовима и бољарима које подучава поморским вјештинама. Објављен је и чланак публицисте Небојше Раша који је везан за Николу Војновића, а односи се на вријеме руско француског сукоба у вријеме ратова са Наполеоном.
Радуловић истиче да су објављени и интересантни чланци из више области и зборник Бока је незамијенљив за многе истраживаче.
-Кад погледате све бројеве Боке имате малу историју из разних области која је везана за простор Боке Которске. Имамо јако квалитетне радове и из области архитректуре који су везани за подручје Котора и које потписују аутори Милица Крижанац, Зорица Чубровић која је и члан наше редакције, као и битни радови који се односе на водоизвориште Опачица и водоизворишта у залеђу кутског поља. Том су се тематиком бавиле Оливера Доклестић и Душица Грубач.
У зборнику је и низ интересантних прилога, истакао је Радуловић.
-Имамо прилог Сима Арменка се бави историјом Паштровића и обичајем везаним за крсну славу у Паштровићима, затим Оливере Доклестић који је везан за говор Душана Достинића на сахрани Бранка Лазаревића 1968. године. Ту су и прилози Властимира Ђокића који говори о професионалном раду и учинку Зорице Чубровић, као и прилог Саше Недељковића који се бави интересантном темом везаном за активност бокељских угледних људи у окупираном Београду прије ослобођења 1944. године. Издвојио би и текст нашег суграђанина који нас је напустио др Ђура Мусића чији мемоари излазе у овом броју као први дио, а надамо се да ћемо у наредном изаћи и други дио њихових личних сјећања и мемоара.
У рубрици „in memoriam“ су чланци постхумно сјећање на професора Веселина Веља Песторића, др Ђура Мусића и Злате Марјановић. Сви бројеви Зборника Бока су доступан и на сајту Градске библиотеке и читаонице Херцег Нови.