Gerontodomaćice – najbitniji su osmjeh i topla riječ

Opština Herceg Novi je jedina u Crnoj Gori koja kontinuirano, već 18 godina, obezbjeđuje pomoć gerontodomaćica starim i nemoćnim građanima.

Glavni izazovi sa kojima se stari i bolesni suočavaju su usamljenost, loša zdravstvena i materijalna situacija, pa im je podrška gerontodomaćica dragocjena.

Jedna od šest gerontodomaćica u Herceg Novom, Arijana Vujinović, gostujući u “Novskom jutru” RTHN podsjetila je sve počelo kao pilot projekat Zavoda za zapošljavanje, po čijem završetku se u realizaciju uključila Opština.

-Projekat je počeo kao javni rado i pilot projekat Zavoda za zapošljavanje, u čijem je finansiranju na samom početku učestvovala i Opština Herceg Novi. Tada je bilo zaposleno 10 gerontodomaćica i to mi je bilo prvo iskustvo u tim poslovima. Kasnije, na obostrano zadovoljstvo i korisnika i nas gerontodomaćica, Opština je preuzela projekat  2011. godine i mi smo nastavile sa radom, to je već punih 18 godina u kontinuitetu bez ijednog dana prekida.

Oko 70 korisnika na području čitave opštine obilazi šest trenutno angažovanih gerontodomaćica, a bilo bi dobro da ih ima više, smatra Mirjana Buljančević.

-Teren je od Igala do Kamenara, a korisnici se obilaze uglavnom jednom nedeljno u trajanju od sat i po do dva, što nije dovoljno. Bilo bi dobro da imamo još zaposlenih gerontodomaćica, jer je i broj korisnika podložan promjenama. On se stalno mijenja, u poslednje vrijeme se prijavljuju novi korisnici koji iskazuju potrebu za našim uslugama pa se nadamo da ćemo imati još neku novu koleginicu u budućnosti.

Pravo na pomoć imaju lica starija od 65 godina koja žive sama i neophodna im je pomoć, objasnila je Vujinović:

-Prema kriterijumima pravo na pomoć može ostvariti osoba starija od 65 godina kojoj je zbog trajnih promjena zdravstvenog stanja neophodna naša pomoć, lica koja nemaju mogućnost da im pomoć pruže njihovi srodnici ili bračni drug, a za prijavu je potrebno da se na Građanskom birou ispuni jedan formular i predaju potrebna dokumenta. Ukoliko ta osoba koja traži pomoć ne može da to učini, može neko iz okruženja, i da onda nazove na telefon Opštinu Herceg Novi. Od dokumentacije je potrebna fotokopija lične karte i ček od penzije, jer prednost imaju osobe koje imaju niža primanja, mada ni to nije mjerilo.

Iako su potrebe individualne, starim i nemoćnim sugrađanima jednako je značajna i tehnička i psihološka podrška, odnosno osjećaj da nisu sami i zaboravljeni, istakla je Buljančević.

-Mi prilikom upoznavanja saznajemo koje su njihove potrebe. To su najčešće zdravstvene potrebe, znači usluge Doma zdravlja, mjesečna terapija, uputi za specijalističke preglede, jer oni često zbog svojih hroničnih bolesti nisu u mogućnosti da lično posjete doktora. Naravno, tu su i socijalne potrebe, nabavka namirnica, pomoć u kući, plaćanje računa, usluge fonda PIO i Centra za socijalni rad vezane za potvrde o životu i slično. Međutim, razgovor je možda jedna od najvažnijih potreba, jer kroz razgovor, lijepu riječ i osmjeh kod njih se podstiče samopouzdanje, da znaju da sa nama mogu da podijele i tugu i radost i da na neki način skrenu misli od problema i usamljenosti.

Gerontodomaćice su raspoređene na četiri rejona koje mijenjaju nakon pola godine. U toku dana mogu da obiđu u prosjeku četiri korisnika, koji ih doživljavaju kao članove porodice. Naše sagovornice ističu da im je najbitnija psihosocijalna podrška i socijalizacija u njihovom okruženju, jer tako mogu ostati u svojim domovima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here