Гашење поморских компанија било би поражавајуће за државу

Фото: Барска пловидба

Представници Самосталног синдиката радника у поморском бродарству и транспорт Црне Горе на састанку са представницима ресорног министарства указали су да би гашење било које поморске компаније било поражавајуће за државу, независно од начина на који би се то урадило, као и да наводни вишак запослених никако не може бити разлог једне такве одлуке.

На састанку су, како наводе у саопштењу, подсјетили на предлог Синдиката од фебруара 2024. године којим је тражено од Владе Црне Горе да допуни ванредну сједницу Скупштине акционара Барске пловидбе ради доношења одлуке којом се ставља ван снаге одлука о куповини брода „Франћеска“ и тиме избјегне милионска штета тој компанији по тужби мањинских акционара, а на основу чињенице да је менаџмент компаније свакако одустао од куповине тог брода.

На састанку који је иницирао Синдикат, расправљано је и о стању у Луци Бар након невремена које је захватило Луку  2. јула 2024. године. У том правцу Синдикат је изразио незадовољство неблаговременим поступањем Владе у формирању радног тијела које би сагледало могуће начине финансијске подршке за санацију уништене лучке супраструктуре.

-Изнијели смо и неслагање са мишљењем да је потребно сачекати одлуку тужилаштва у вези узрока хаварије и евентуалне кривичне одговорности, а код чињенице да то није неопходно ради правилне примјене Уредбе Европске комисије од 17. јуна 2014. године која уређује питање државне помоћи у случају елементарне непогоде. Става смо да је Влада Црне Горе обавезна да помогне санацију у Луци Бар по два основа, као орган власти, кроз институт државне помоћи и као већински власник Луке Бар путем евентуалне докапитализације, наводе у саопштењу.

Изразили су забринутост због непостојања краткорочног и дугорочног плана опоравка, што је Синдикат Луке Бар тражио непосредно након непогоде.

Додали су да очекују од поморске администрације дигитализацију регистра и евиденције и навели као примјер непостајање података о активним поморцима, који је неопходан за креирање јавних политика у овој области.

-Апострофирали смо потребу измјене важећих прописа који ће учинити црногорске поморце конкурентним на међунардноом тржиту и најавили рад на предлозима синдиката који се односе на измјену сета закона у том дијелу. Указали и на потребу убрзања поступка потписивања споразума о признавању овлашћења са Краљевином Шпанијом који је покренут иницијативом Синдиката, наведено је у саопштењу које је потписао предсједник Агим Мила.

Састанку су, испред Министарства поморства, присуствовали државни секретари Павле Трипковић и Јован Шћекић, док испред синдиката су присуствовали предсједник Синдиката, Агим Мила и чланови Главног одбора, Јадранка Дајковић – предсједница Синдиката Барске пловидбе, Алис Шаботић – предсједник Синдиката Луке Бар и Марко Никић – представник помораца у Синдикату.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here