Filmovi Grlića i Stolevskog u fokusu treće konferencije za novinare 37. HNFF – MFF

U okviru takmičarske selekcije dugometražnog igranog filma na Kanli kuli prikazana su dva filma “Svemu dođe kraj” Rajka Grlića i “Domaćinstvo za početnike” Gorana Stolevskog.

Sjajan scenarističko – rediteljski duo Ante Tomić i Rajko Grlić napisali su, po motivima romana Miroslava Krleže “Na rubu pameti” priču, prilagodili je savremenom dobu, i pretočili je u film “Svemu dođe kraj”.

Kako se moglo čuti na današnjoj konferenciji za novinare, priča prati uspješnog zagrebačkog advokata Maksa Pintera, koji zajedno sa svojim partnerom na početku filma uspijeva odbraniti moćnog biznismena Dinka Horvata  od optužbi da je prekoračio nužnu samoobranu kada je puškom ubio dvojicu radnika iz jedne od svojih fabrika kada su mu pred kuću došli tražiti neisplaćene plate. Balansirajući između trilera, ljubavne drame i fantazije o pravdi koja na ovaj ili onaj način sustiže okrutnog bogataša, Rajko Grlić je pokazao da može stati “rame uz rame” sa svjetskim autorima koji se često u poslednje vrijeme bave sličnom tematikom.

Ova ljubavna priča, duboko utisnuta u hrvatsku stvarnost, otvorila je ovogodišnji Pulski filmski festival, a u pitanju je koprodukcija više zemalja, među kojima je i Crna Gora, tačnije producentska kuća ABHO film.

Rajko Grlić je jedno od imena koje su obilježili jugoslovensku kinematografiju, kasnije hrvatsku, i mislim da je Crnoj Gori čast da ima u svom portfoliju saradnju sa takvim rediteljem, kazao je producent Ivan Đurović i dodao da je imao filmskih želja, a to su Oskar, Kan, saradnja sa Grlićem, Šijanom, i još par reditelja koji su obilježili njegovo djetinjstvo.

-Za Oskara i za Kan nisam dobio pare, a filmovi sa kojima sam aplicirao su dobili neke nagrade, pa mi je crnogorska komisija oduzela dio dječačkih snova, ali evo, radio sam sa Šijanom i Grlićem i to je velika čast za mene, kazao je on.

Đurović kaže da se ljudima jako dopao film, i da je reakcija nakon projekcije bila odlična.

-Grlić je za mene i dalje mlad, zapravo cijela ta ekipa iz perioda jugoslovenskog filma, tako da me ne čudi što je snimio film koji je vrlo moderan, iako je rađen po motivima Krležinog romana, koji je napisan prije skoro 9 decenija. Ali to je provjereni tandem Grlić – Tomić koji teško  mogu da naprave nešto što ne valja, smatra Đurović.

Rajko Grlić je poznat po tome koliko voli glumce, ali i saradnike, koje, kada može, ne mijenja. Tako je ponovo sarađivao sa majstoricom maske Anom Bulajić Črček, koja je ove godine u Puli, pored Grlićevog imala još dva filma, i za jednog, “Božji gnjev” Kristijana Milića osvojila svoju petu Zlatnu arenu. Ana je na filmski festival u Herceg Novom prvi put, i za nju je ovo, kako kaže veliki izlet, i veliko iskustvo. Kada prvi put gleda film, skoncentrisana je isključivo na ono što je radila, dok možda drugi put već počne osluškivati.

-Juče sam mogla opušteno gledati, i mislim da  u ljudi divno reagovali na film. A atmosfera je famozna, u Puli imamo tu arenu koja je velika i specifična, i evo sad sam ponovo doživjela film pod zvjezdama u jednom potpuno drugom ambijentu. Bilo mi je gotovo isto , morski i noćno , sa puno ljudi. Divno, ovo je fantatično mjesto, kaže Bulajić Črček.

Sa Rajkom Grlićem je već sarađivala, i iako se dobro poznaju, svaki novi posao je drugačiji.

-Sa Rajkom je uvijek užitak raditi, jer je on osoba koja zna što želi i to vrlo jasno artikuliše, ali bez  mogućnosti protivljenja, s druge strane, kako smo postali prijatelji godinama, mogu mu predložiti nešto o čemu nije razmišljao. I on je sklon tome da mu se preloži, voli da sasluša, ali želi prvo da vidi kako to izgleda. Takav je bio i moj otac, rekla je ona.

Ana Bulajić Črček je ćerka jednog od najznačajnijih reditelja ovih prostora Veljka Bulajića, koji je nedavno preminuo, i festival je prije projekcije Grlićevog filma upriličio omaž ovom, kako je sam za sebe volio da kaže,  crnogorskom, hrvatskom i jugoslovenskom reditelju. Ana je i dalje veoma emotivna, što je publika i osjetila sinoć na Kanli kuli.

Nije mi bilo baš svejedno, moram priznati da sam dok je izmontirani film emitovan, provela iza platna, jer mogu čuti njegov glas, ali me slika jako potrese, tako da sam rekla neću gledati, ali bila sam jako uzbuđena.  Mislim da je prekrasno što je festival napravio omaž tati, osjećala sam odgovornost pred publikom koja je bila njegova. U Crnoj Gori sam , koja mu je puno značila, bio je jako ponosan na svoje porijeklo , koliko se zaista zalagao za jako puno stvari , i zato se nisam  htjela obrukati, kazala je Bulajić Črček.

Konferenciji za novinare su prisustvovali i producentkinja filma “Domaćinstvo za početnike” Marija Dimitrova, iz selekcije dokumentarnog filma, „Zovi me mama“, Tara O Kalagan – rediteljka, „Katekizam“, Karolina Rebelo – rediteljka, Ines Gomez Kosta –producentkinja.

Iz takmičarske selekcije studentskog filma, konferenciji su prisustvovali Kaća Žarić rediteljka filma  „Ja, Kaća, dobila sam šećer i šta sad?“,  „Četr՚es“, Adem Tutić – reditelj i „Veliki petak“, Boris Simić – reditelj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here