Градња великих хотелских и стамбених комплекса на ривијери узрочник је бројних проблема, како на измјени и затрпавању водних токова бујица, тако и на мијењању конфигурације терена, и угрожавању околних објеката. Из Еколошког друштва Боке тврде да је нарочито угрожена ривјера, подручје испресјецано бујичним токовима, и амбијентална слика простора са породичним кућама средње густине.
-Велики објекти у Кумбору су примјер лоших радњи у простору не поштовање амбијенталних карактеристика простора. Изнад магистрале гради се стамбено – туристички комплекс инвеститора „Ceylan Invest & Construction“, на површини од 4300 квадрата, по инфо табли бруто површине 2339 квадрата, и по броју грађевинске дозволе (за коју је сагласност дао главни архитекта), а који је са свим пратећим радњама и укопавањима премашио ту заузетост у простору, имаће степен изграђености много већи од овог који пише. Наиме, табла је обмана, јер се по УП „Аматист“ (који заузима укупну површину од 17.800 метара квадратних) предвиђа пет надземних етажа, што потврђују и велики земљани и бетонски радови. Наводно, за овај комплекс „Аматист“ урађен је урбанистички пројекат али од елабората процјене утицаја на животну средину нема ни трага, који би морао да третира реперкусије пројекта на окружење. Занимљиво је да је на вебсајту Секретаријата за уређење простора, у фолдеру важеће документације, празан фолдер текста за УП „Аметист“, а остали су само наслови, наводе из Еколошког друштва Боке, чије саопштење потписује предсједница Оливера Доклестић.
Други огроман објекат инвеститора „Царине“ је испод магистрале, на површини терена од скоро 19.000 метара квадратних, са великим земљаним радовима усљед којих је, како је наведено у саопштењу, нестала и препознатљива кумборска „торта“. У саопштењу наводе и да су премјештени објекти „Водовода и канализације“ по технички неприхватљивом рјешењу.
-Резеревоар „Кумбор“ на коти 61 метара надморске висине, запремине 1000 кубика, већ је угрожен ископима у близини, а одређено је његово измјештање на више коте, са инвестицијом за градњу из капиталног буџета општине, од 1 милион и 30.000 еура за израду пројектне документације, коју је финансирао „ВИК“. Ради обезбјеђења главног цјевовода уз магистралу, урађен је анкерни блок, али је затворио излазни портал бујичног тока испод магистрале, другим ријечима затворио је ток потока, што је не само лоше, него и опасно, са могућим озбиљним штетним дејством, саопштавају из Еколошког друштва.
Слична ствар се, како наводе, догађа и у близини другог великог хотела „Царине“, у Баошићу.
-И ту је, затрпано корито потока које има пропуст кроз труп Јадранске магистрале. Агенција за животну средину донијела је одлуку 30. јула прошле године да није потребна израда елабората процјене утицаја на животну средину. Измјене су толико страшне, нееколошке, за уништавање обале, визура, вјероватно и прављење велике, нове плаже, измјене линије обале, појачавање саобраћајне гужве дуж магистрале, убијање оног питомог, домаћег, препознатљивог у Баошићу, које се одликовало породичним кућама, зеленилом богатим окућницама. Мастодонт је трајно уништавање постора. Питамо се: гдје је надзор? Шта ради? За дивно чудо, овдје је надзор иста фирма као и за радове у Његошевој улици. Сви ови објекти су озбиљна повреда планске документације, па тако и закона и правног система државе Црне Горе. Занимљиво је да је из цијеле приче потпуно изопштена канцеларија у општини, при секретаријату за комуналне послове, која се бави водним условима, дозволама, еколошким условима и сагласностима, и гдје су запослени професионалци од којих би и „Царине“ и остали градитељи могли нешто да сазнају и поведу рачуна шта и како да раде у простору а да не чине штету. Мијењање конфигурације терена, измјена токова површинских и подземних вода, затрпавање токова, носе са собом веома велики ризик од плављења, расквашавања терена, потом клизања тла и урушавања, закључено је у саопштењу Еколошког друштва Боке.