Ekolozi: Prekomjerna gradnja mijenja konfiguraciju terena i tokove površinskih i podzemnih voda

Gradnja velikih hotelskih i stambenih kompleksa na rivijeri  uzročnik je brojnih problema, kako na izmjeni i zatrpavanju vodnih tokova bujica, tako i na mijenjanju konfiguracije terena, i ugrožavanju okolnih objekata. Iz Ekološkog društva Boke tvrde da je naročito ugrožena rivjera, područje ispresjecano bujičnim tokovima, i ambijentalna slika prostora sa porodičnim kućama srednje gustine.

-Veliki objekti u Kumboru su primjer loših radnji u prostoru ne poštovanje ambijentalnih karakteristika prostora. Iznad magistrale gradi se stambeno – turistički kompleks investitora „Ceylan Invest & Construction“, na površini od 4300 kvadrata,  po info tabli  bruto površine 2339 kvadrata, i po broju građevinske dozvole (za koju je saglasnost dao glavni arhitekta), a koji je sa svim pratećim radnjama i ukopavanjima premašio tu zauzetost u prostoru, imaće stepen izgrađenosti mnogo veći od ovog koji piše. Naime, tabla je obmana, jer se po UP „Amatist“ (koji zauzima ukupnu površinu od 17.800 metara kvadratnih) predviđa pet nadzemnih etaža, što potvrđuju i veliki zemljani i betonski radovi.  Navodno, za ovaj kompleks „Amatist“ urađen je urbanistički projekat ali od elaborata procjene uticaja na životnu sredinu nema ni traga, koji bi morao da tretira reperkusije projekta na okruženje.  Zanimljivo je da je na vebsajtu Sekretarijata za uređenje prostora, u folderu važeće dokumentacije, prazan folder teksta za UP „Ametist“, a ostali su samo naslovi, navode iz Ekološkog društva Boke, čije saopštenje potpisuje predsjednica Olivera Doklestić.

 

Drugi ogroman objekat  investitora „Carine“ je ispod magistrale, na površini terena od skoro 19.000 metara kvadratnih, sa velikim zemljanim radovima usljed kojih je, kako je navedeno u saopštenju, nestala i prepoznatljiva kumborska „torta“. U saopštenju navode i da su premješteni objekti „Vodovoda i kanalizacije“ po tehnički neprihvatljivom rješenju.

-Rezerevoar „Kumbor“ na koti 61 metara nadmorske visine, zapremine 1000 kubika, već je ugrožen iskopima u blizini, a određeno je njegovo izmještanje na više kote, sa investicijom za gradnju iz kapitalnog budžeta opštine, od 1 milion i 30.000 eura za izradu projektne dokumentacije, koju je finansirao „VIK“. Radi obezbjeđenja glavnog cjevovoda uz magistralu, urađen je ankerni blok, ali  je zatvorio izlazni portal bujičnog toka ispod magistrale, drugim riječima zatvorio je tok potoka, što je ne samo loše, nego i opasno, sa mogućim ozbiljnim štetnim dejstvom, saopštavaju iz Ekološkog društva.

Slična stvar se, kako navode, događa i u blizini drugog velikog hotela  „Carine“,  u Baošiću.

-I tu je, zatrpano korito potoka koje ima propust kroz trup Jadranske magistrale. Agencija za životnu sredinu donijela je odluku 30. jula prošle godine da nije potrebna izrada elaborata procjene uticaja na životnu sredinu. Izmjene su toliko strašne, neekološke, za uništavanje obale, vizura, vjerovatno i pravljenje velike, nove plaže, izmjene linije obale, pojačavanje saobraćajne gužve duž magistrale, ubijanje onog pitomog, domaćeg, prepoznatljivog u Baošiću, koje se odlikovalo porodičnim kućama, zelenilom bogatim okućnicama. Mastodont je trajno uništavanje postora.  Pitamo se: gdje je nadzor? Šta radi? Za divno čudo, ovdje je nadzor ista firma kao i za radove u Njegoševoj ulici. Svi ovi objekti su ozbiljna povreda planske dokumentacije, pa tako i zakona i pravnog sistema države Crne Gore. Zanimljivo je da je iz cijele priče potpuno izopštena kancelarija u opštini, pri sekretarijatu za komunalne poslove, koja se bavi vodnim uslovima, dozvolama, ekološkim uslovima i saglasnostima, i gdje su zaposleni profesionalci od kojih bi i „Carine“ i ostali graditelji mogli nešto da saznaju i povedu računa šta i kako da rade u prostoru a da ne čine štetu. Mijenjanje konfiguracije terena, izmjena tokova površinskih i podzemnih voda, zatrpavanje tokova, nose sa sobom veoma veliki rizik od plavljenja, raskvašavanja terena, potom klizanja tla i urušavanja, zaključeno je u saopštenju Ekološkog društva Boke.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here