ДУКИЋ БЕЗ ПЛАСМАНА ЗА ОИ У ТОКИЈУ

У португалском граду Виламура завршена је последња квалификациона регата за преостале двије визе за учешће на ОИ Токио. Данас су одједрене двије препоследње финалне регате. Новљанин Миливој Дукић је завршио на 21. мјесту и на жалост није успио да се избори за пласман за ОИ у Токију.

-Селектор Илко Клакор, једриличари Миливој Дукић и Илија Марковић обећали су борбу до последњих атома снаге на квалификационој регати за Олимпијске игре у Виламури, обећање су испунили, али је недостајало мало среће да Дукић стигне до трећих узастопних Олимпијских игара.

Дукић је заиста дао све од себе и последњег дана, завршну регату је завршио на седмом месту, у генералном пласману је био 21, али су олимпијске визе, а било их је само двије, приграбили Жоел Родригез Перез из Шпаније који је освојио девето место, односно Дуко Бос из Холандије, који је био на 11. месту, саопштили су из Једриличарског савеза ЦГ.

У изузетно жестокој конкуренцији, Дукић је успио послије три дана и шест квалификационих регата да стигне у финале у златној групи, затим је направио четири корака напред и био на 22. мјесту после на крају првог дана финала. Други дан финала није почео добро, јер је направио преступ на старту, али је тај резултат, као најслабији избрисан из укупног броја бодова које је прикупио Дукић.

У другој регати успио је да стигне до осмог мјеста, па је последњи дан дочекао на коти 21, па је и даље имао реалне изгледе да стигне до Јапана.
Млади и талентовани Илија Марковић, није имао довољно искуства и среће да стигне до финала. Седам мјеста је био испод линије, али је проспект за Олимпијске игре у Паризу, наставио борбу у сребрној групи, освојио је девето мјесто у конкуренцији једриличара до 21 године, што је добра најава за Европско првенство у олимпијским класама за младе, које ће током љета бити организовано у Тивту и Црној Гори.
Црна Гора је остала без мјеста на Олимпијским играма, а углед региона у Токију, када је класа Ласер Стандард у питању, браниће Тончи Стипановић из Хрватске, који је у Бразилу освојио сребрну медаљу и Словенац Жан Лука Зелко.
Прво мјесто је освојио Филип Бул, Њемачка, актуелни шампион свијета. Други је Робер Шеид, Бразилац који је до сада освојио пет олимпијских медаља, укупно 17 медаља на свјетским првенствима од којих 12 златних. Мајкл Бекет, Британац, освојио је треће мјесто.