Protokolom o saradnji Vlade Crne Gore sa Agencijom za osiguranje depozita, definisano je da se 7,4 miliona eura duga Instituta prema Jugobanci AD u stečaju umanji za iznos koji Srbija duguje Crnoj Gori po osnovu stare devizne štednje.
Kako je za TV Vijesti objasnio ministar finansija Aleksandar Damjanović, budućim sporazumom, koji proishodi iz usvojenog Protokola, obaveze instituta biće 5,3 miliona, koje će država izmiriti, ali za taj iznos zadužiti Institut.
– Kada se ta obaveza izmiri, Institut više neće biti u opasnosti od stečaja, odnosno blokade Agencije za depozit. Time ćemo otkloniti barem jedan dio dugovanja Instituta prema inostranim povjeriocima. Ostaje onaj dio, nimalo lak, da se obaveze koje preostaju u doglednom vremenu saniraju, kao što su dugovanja prema državi, kreditorima, komercijalnim bankama, IRF-u, dobavljačima, zaposlenima koji u velikom broju tuže Institut kako bi ostvarili svoja prava. To su obaveze od najmanje 20 miliona eura, neće biti lako jer se za Institut mora tražiti dugoročno rešenje – navodi on.
Jedan od modela dogovara sa Republikom Srbijom, o čemu su razgovarali dvojica predsjednika, je sklapanje dugoročnog sporazuma sa Fondom zdravstva u ovoj državi, kako bi njihovi osiguranici u dužem periodu dolazili u Institut na oporavak i liječenje.
– Takav je aranžman planiran od 2005. godine kada je Institut radio prilično dobro, na tom fonu treba tražiti rešenje jer je riječ o značajnoj pomoći Institutu. Ostaje problem tekućeg poslovanja i o tome moramo da razmišljamo – ističe Damjanović.
Potpisivanje Sporazuma koji proističe iz Protokola može se očekivati tokom seprembra, kako bi se nakon toga utvrdila dinamika plaćanja obaveza.
– Svakako da 5,3 miliona nije mala obaveza ali imajući u vidu šta se rešava sa tom sumom mislim da radimo dobru stvar za Institut – smatra Damjanović.
Kada je riječ o pozajmici Elektroprivrede od 600 hiljada eura, Damjanović navodi da u tu transakciju nema potrebe uvlačiti Ministarstvo finansija i Vladu kao garante, jer u budžetu ne postoji predviđena garancija.
– Država ako hoće jedan cent da garantuje, to mora da predvidi godišnjim Zakonom o budžetu, pa bi bilo demagoški da se obmanjuju javnost i zaposleni u Institutu da Vlada treba to da garantuje. Nisu potrebni ni Vlada, ni Ministarstvo, dovoljno je samo da se izvrši obećanje Elektroprivrede i da se već sutra uplate tih 600 hiljada eura pozajmice jer nema nikakvih zakonskih prepreka, mi sa naše strane radimo ono što je moguće – objasnio je Damjanović.
Kako bi se zaustavila praksa zaposlenih da potraživanja naplaćuju putem sudskih procesa, kako objašnjava Damjanović, potrebno je u što skorijem roku usvojiti kolektivni ugovor usklađen sa svim propisima, a na potezu je Misnistarstvo zdravlja.
Damjanović je apelovao na zasposlene da shvate da Vlada i resori rade maksimalno brzo da riješe veoma komplikovanu situaciju u kojoj se Institut nalazi, jer, kako je poručio, samo zajedničkim snagama moguće je spasiti ga od propasti.