Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede uskoro će započeti rad na izradi nacrta Zakona koji će zabraniti nepoštene trgovačke prakse u lancu snabdijevanja hranom. Ovaj zakon biće usklađen sa evropskom direktivom i ima za cilj zaštitu poljoprivrednika i malih proizvođača od nepravednog ponašanja većih otkupljivača, trgovaca i prerađivača u lancu snadbdijevanja hranom, saopšeno je iz ovog Vladinog resora.
Direktiva Evropske unije zabranjuje brojne nepoštene prakse, kao što su: kašnjenje u plaćanju svježih i kvarljivih proizvoda duže od 30 dana; jednostrano i retroaktivno mijenjanje ugovora, otkazivanje narudžbi u poslednjem trenutku, prisiljavanje dobavljača na plaćanje za promociju, marketing ili skladištenje proizvoda.
Crna Gora može, po uzoru na EU, usvojiti zakon zasnovan na ovoj direktivi. To bi moglo donijeti značajne promjene u poljoprivredi i prehrambenom sektoru. Ministarstvo već ima zakone koji štite poljoprivredne proizvođače, kao što je Zakon o obligacionim odnosima, međutim, ovaj novi zakon će donijeti dodatnu pravnu sigurnost i veći nivo zaštite za male proizvođače.
U cilju poboljšanja položaja poljoprivrednika i malih proizvođača hrane, EU je donijela propise kojima se zabranjuje 16 nepoštenih trgovačkih praksi. U toj se direktivi razlikuju crne i sive prakse. Crne nepoštene trgovačke prakse zabranjene su bez obzira na okolnosti, ali siva praksa dopuštena je samo ako se dobavljač i kupac o njima jasno dogovore.
Deset crnih nepoštenih trgovačkih praksi, koje će morati da se definišu i u crnogorskom zakonu kao apsolutno zabranjene i kažnjive, su: plaćanja za proizvode sa kratkim rokom trajanja nakon više od 30 dana, plaćanja za ostale proizvode nakon više od 60 dana, kratki rokovi za otkazivanje narudžbi kvarljivih proizvoda, plaćanja koja nisu povezana s transakcijom za nabavku robe, prenos rizika od gubitka i propadanja na dobavljača, odbijanje pisane potvrde ugovora o snabdijevanju, zloupotrebljavanje poslovne tajne proizvođača.