Држава новим законом забрањује непоштене трговачке праксе у снабдијевању храном

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде ускоро ће започети рад на изради нацрта Закона који ће забранити непоштене трговачке праксе у ланцу снабдијевања храном. Овај закон биће усклађен са европском директивом и има за циљ заштиту пољопривредника и малих произвођача од неправедног понашања већих откупљивача, трговаца и прерађивача у ланцу снадбдијевања храном, саопшено је из овог Владиног ресора.

Директива Европске уније забрањује бројне непоштене праксе, као што су: кашњење у плаћању свјежих и кварљивих производа дуже од 30 дана; једнострано и ретроактивно мијењање уговора, отказивање наруџби у последњем тренутку,  присиљавање добављача на плаћање за промоцију, маркетинг или складиштење производа.

Црна Гора може, по узору на ЕУ, усвојити закон заснован на овој директиви. То би могло донијети значајне промјене у пољопривреди и прехрамбеном сектору. Министарство већ има законе који штите пољопривредне произвођаче, као што је Закон о облигационим односима, међутим, овај нови закон ће донијети додатну правну сигурност и већи ниво заштите за мале произвођаче.

У циљу побољшања положаја пољопривредника и малих произвођача хране, ЕУ је донијела прописе којима се забрањује 16 непоштених трговачких пракси. У тој се директиви разликују црне и сиве праксе. Црне непоштене трговачке праксе забрањене су без обзира на околности, али сива пракса допуштена је само ако се добављач и купац о њима јасно договоре.

Десет црних непоштених трговачких пракси, које ће морати да се дефинишу и у црногорском закону као апсолутно забрањене и кажњиве, су:  плаћања за производе са кратким роком трајања након више од 30 дана, плаћања за остале производе након више од 60 дана, кратки рокови за отказивање наруџби кварљивих производа, плаћања која нису повезана с трансакцијом за набавку робе, пренос ризика од губитка и пропадања на добављача, одбијање писане потврде уговора о снабдијевању, злоупотребљавање пословне тајне произвођача.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here