Влада Црне Горе и највећи мањински акционар Института „Др Симо Милошевић“, власник компаније Виле Олива, Жарко Ракчевић, након накнадних преговора, постигли су договор о корекцији Плана реструктурирања, о којем се Скупштина акционара данас, ипак, није изјаснила. Датум наредног састанка биће познат након што аутор плана, Универзитет Црне Горе унесе договорене измјене.
Извршни директор Института, др Зоран Ковачевић прочитао је на крају засиједања закључке које су усвојили Влада и мањински акционар са значајним учешћем у капиталу.
– Усаглашен је став да документа, односно материјале који су предмет ове Скупштине акционара треба додатно измјенити и ускладити са постигнутим договором, те се из тог разлога акционари о њима неће изјашњавати на овој сједници, закључак један. Закључак два: у складу са постигнутим договором, допуњен План реструктурирања Института Игало биће разматран на наредној ванредној Скупштини акционара, која ће бити сазвана у најкраћем могућем року, како би у складу са законском процедуром сви акционари Института Игало били благовремено упознати са истим – навео је Ковачевић.
Државна секретарка Мајда Аџовић потврдила је да су Влада Црне Горе и Жарко Ракчевић постигли договор, уз захтјев Универзитету Црне Горе да допуни План реструктурирања.
– Имајући у виду саму садржину тих допуна Плана и њихов обим, од Универзитета је стигао одговор да им је потребно одређено вријеме како би то учинили, те у том смислу је и заједнички предлог да сачекамо допуну тог Плана, како би се о њему и изјаснили, односно како би га усвојили, поручила је она.
Аџовић је казала да Виле Олива остаје у Институту Игало и биће партнер Влади Црне Горе у даљем развоју ове здравствене установе.
– Институт Игало неће ићи у стечај, неће бити затворен, него ће наставити да послује уз, надамо се, успјешну реализацију Плана реструктурирања у наредном периоду, како би смо Институт подигли на ниво четири звјездице, а који ће пружати рехабилитацију грађанима Црне Горе – истакла је Аџовић.
Представник мањинског акционара са значајним учешћем у капиталу, Петар Ракчевић прича да су након засиједања 9. јануара имали интензивне преговоре са представницима Владе око изнесених замјерки на првобитни План реструктурирања.
– Влада дијели виђење за тих неколико спорних тачака, које смо тада изнијели, а то су продаја главне зграде прве фазе, која једноставно неће бити предмет продаје или дезинвестирања, да се активно учествује у претварању из права коришћења у право својине земљишта и да се на том земљишту може предвидјети нешто што је везано искључиво за здравствени или комерцијални туризам, да проблематизација коју смо имали по питању висине улагања у Институт представља горњу, а да ће се сутра кроз предрачун радова и тендерски поступак утврдити колико то заиста кошта – казао је он.
Дјечије одјељење, како се могло чути, биће продато али само за потребе изградње школе у Игалу.
Ракчевић је информисао да је првобити План реструктурирања предвиђао да акционар са значајним учешћем у капиталу, као и мањински акционари продају своје акције, али то није одговарало компанији Виле Олива, која је спремна на улагање, али и сразмјерно учешћу покривање губитака Института.
– У том првом кораку, спремни смо да сносимо до седам милиона еура од постојећих губитака Института, чиме би се власништво Виле Олива само повећало за 1,5%. Порука коју желим да пошаљем у име Виле Олива је да ћемо учинити све да Институт не иде у стечај, да ћемо активно учествовати у покривању губитака и сутра, ако буде потребно, а биће, за инвестиције у другој фази – поручио је Ракчевић.
Наставак ванредног засиједања Скупштине акционара Института, на којем ће се акционари дефинитивно изјаснити о Плану реструктурирања биће заказан у наредних 30 дана.