Држава да регулише цјеновну стратегију, која је један од разлога нешто лошије сезоне

Туристички привредници различито оцјењују туристичку сезону. Једни су задовољни,  неки и нису, али су сагласни у једном – примјетној диспропорцији цијена у хотелима и приватном смјештају.

На први поглед све указује на добру туристичку сезону. И док су једни задовољни, има и оних који сматрају да је, на нешто слабији резултат овогодишње сезоне, утицала и разлика у цијенама у приватном и хотелском смјештају, оцијенио је за РТХН члан Извршног одбора Туристичке организације Херцег Нови Јован Мићуновић:

Јован Мићуновић

– То захтијева озбиљнију анализу. Мислим да је код нас донекле био и проблем цјеновне политике. Писало се и о ситуацији код нас, да је за четворочлану породицу скупљи плажни мобилијар него смјештај, што није логично. Мислим да би се требала направити озбиљнија стратегија, у том сегменту, јер постајемо таоци оних, који нису реални у својим цијенама. Није нормално да за четири лежаљке које могу да се купе за 150 еура, туристи изнајмљују за већу суму од цијене смјештаја, сматра Мићуновић.

Он предлаже да у том сегменту можемо пренијети искуства многих релевантних туристичких дестинација:

– Мислим да би требало видјети каква су искуства из Грчке, Кипра и других земаља. Они су то ријешили на нивоу државе, неки прописима, а неки на начин што дозвољавају конзумације на цијену лежаљки и сунцобрана, наводи Мићуновић.

Цјеновна политика довела је до тога да се гостима више исплати да бораве у хотелу него у приватном смјештају, оцјењује Мићуновић.

-Мислим да су сви хотели одрадили једну добру сезону. Имамо једну апсурдну ситуацију, да је хотел, можда, јефтинији него приватни смјештај,  кад се израчуна да се у њему добије и плажни мобилијар и да им је обезбијеђен  паркинг и исхрана. И то све када се посебно плати у приватном смјештају, у неким ситуацијама госта то скупље кошта, него да је у хотелском смјештају, гдје постоји много бољи сервис и услуге, објашњава Мићуновић.

На цијене смјештаја утиче понуда и потражња на тржишту, али сматра Мићуновић, на то се може утицати давањем одређених смјерница:

– Некоме ко је приватни закупац плаже, не можете у овој ситуацији, осим неким законским прописом, наметати цјеновно рјешење. Има и држава који су то ријешеле са максимумом плаћања за лежаљке и сунцобране. У неким државама је пракса да се за износ лежаљке и сунцобрана, коју платите добијете конзумацију у неком одређеном или потпуном проценту. Мислим да је на ресорним органима – да већ сада дају неке смјернице и препоруке, што не присиљава привреднике да их се придржавају, док то не буде законски регулисано. Али би, сигурно значиле смјернице и препоруке за комплетну туристичку привреду, прича Мићуновић и предлаже да би до краја ове године надлежни државни ресори требало да изађу са тендерима за плаже и са препорукама, како би требало дочекати идућу сезону.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here